لوگو صدرا مهاب
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
فیلتر شنی

فیلتر شنی

فیلتر شنی (sand filter) مخزن عمودی یا افقی استوانه ای با بدنه فلزی و فایبرگلاس (FRP) است که با استفاده از دانه های ریز سیلیس جداسازی ذرات معلق در آب و فاضلاب را انجام می دهد. این فیلترها از پرکاربردترین تجهیزات تصفیه آب به شمار رفته و در کشاورزی، دیگ های بخار و بویلر و غیره استفاده می شود. صدرامهاب تولیدکننده فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس در ظرفیت های متنوع به صورت 100 درصد سفارشی بر اساس استانداردهای روز دنیا بوده و محصولات خود را با کیفیت تضمین شده با قیمت مناسب به سراسر ایران ارسال کرده و نصب و راه اندازی را انجام می دهد.

فیلتر شنی چیست؟

در آب استخراج شده از سفره های آب زیرزمینی، چاه عمیق، آب های سطحی و رودخانه ها مقدار زیادی از ذرات ریز جامد معلق است. این ذرات باعث گرفتگی لوله و تاسیسات صنعتی شده و کدورت آب را افزایش داده و کیفیت آب آشامیدنی را کاهش می دهند. یکی از راه های حذف این ذرات استفاده از فیلتر شنی است. این نوع از فیلترها دارای بستر شن و ماسه ای بوده و ذرات ریز معلق در آب امکان عبور از این بستر را پیدا نکرده و باعث کاهش کدورت آب می شوند.
در ساختار این فیلترها چندین لایه سیلیس در سایزهای مختلف قرار گرفته و آب از شیرهای ورودی و تخلیه به داخل مخزن راه یافته و بعد از تصفیه از آن خارج می شود. علاوه بر از بین بردن ذرات جامد معلق در آب، این فیلترها تاثیر مطلوبی بر کاهش باکتری و آلودگی های بیولوژیکی آب دارد.

نحوه کار فیلتر شنی

عملکرد این فیلترها تا حد زیادی از رفتار طبیعت و عبور آب از لایه های خاکی زمین الهام گرفته شده است. روند کلی کار فیلتر به صورت زیر است:

 • آب دارای ذرات معلق از قسمت بالای فیلتر وارد مخزن می شود.
 • بستر شن و ماسه ای در وسط مخزن قرار گرفته و آب از روی آن عبور داده می شود.
 • ذرات معلق موجود در آب امکان عبور از لایه های شن و ماسه ای را پیدا نمی کنند. در نتیجه آب با کدورت بسیار پایین از این بستر عبور می کند.
 • روی دانه های سیلیس به مرور مقدار زیادی گل و لای تجمع کرده و دستگاه کارایی خود را از دست می دهد. به همین دلیل با شستشوی معکوس و عبور آب با فشار زیاد از پایین به بالای بستر سیلیس شستشو انجام می شود.

ساخت انواع فیلتر شنی در جنس های مختلف

محصولات ارائه شده در صدرامهاب از نظر جنس بدنه دارای تنوع بالایی بوده و متناسب با شرایط محیط و دبی آب ورودی به دستگاه گزینه مناسب را می توان انتخاب کرد که عبارتند از:

فیلتر شنی فلزی (گالوانیزه)

مقاوم ترین نوع فیلتر شنی با بدنه فلزی تولید شده و بیشتر در محیط های صنعتی کاربرد دارد. به دلیل استحکام بالا در برابر فشار و ضربه و عوامل محیطی، این فیلترها بیشتر در ظرفیت های بالا طراحی و تولید می شوند. روکش گالوانیزه به کار رفته در فیلتر از بدنه در برابر تماس با نم و رطوبت و مواد شیمیایی خورنده تا حد زیادی محافظت می کند. در جداره داخلی فیلتر از رنگ اپوکسی استفاده می شود تا مانع از خوردگی سطح فلز شوند.

فیلتر شنی فلزی (گالوانیزه)

مشخصات فنی فیلتر شنی فلزی صدرامهاب

فیلتر شنی فایبرگلاس

فیلتر شنی FRP با ساختار عمودی و افقی از رایج ترین انواع فیلتر است که در ظرفیت های گوناگون ساخته می شوند. نسبت به مدل های فلزی این فیلترها مقاومت و استحکام کمتری داشته و به همین دلیل برای ظرفیت های بالا توصیه نمی شود. از مهم ترین ویژگی های فیلتر شنی FRP می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت بالا: فیلترهای شنی فایبرگلاس به دلیل استفاده از رزین و فایبرگلاس در ساخت آنها، در برابر خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارند. این امر طول عمر این فیلترها را به طور قابل توجهی افزایش داده و آنها را برای استفاده در محیط‌های مرطوب و یا مناطقی با آب شور مناسب می‌کند.
 • وزن سبک: فایبرگلاس در مقایسه با فیلترهای شنی فلزی بسیار سبک‌تر هستند. این امر حمل و نقل و نصب آنها را آسان‌تر می‌کند.
 • مقاومت در برابر حرارت: مواد فایبرگلاس در برابر تغییرات دما مقاوم هستند و می‌توان از آنها در طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی استفاده کرد.
 • سازگاری با مواد شیمیایی: فیلترهای تولید شده با فایبرگلاس در برابر مواد شیمیایی موجود در آب، مانند کلر و برم، مقاوم بوده و دچار خوردگی نمی شوند.
 • قیمت مناسب: فیلترهای شنی فایبرگلاس در مقایسه با فیلترهای شنی فلزی قیمت مناسب‌تری دارند.

فیلتر شنی فایبرگلاس

مشخصات فنی فیلتر شنی فایبرگلاس صدرامهاب

مشخصات فنی فیلتر شنی فایبرگلاس صدرامهاب

فیلتر شنی استیل

در این نوع فیلتر از ورق های مقاوم استیل استنلس استفاده شده و به همین دلیل در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی دارند. مهم ترین دلیلی که برخی از صنایع این فیلترها را انتخاب نمی کنند، قیمت بالای آنها نسبت به مدل های گالوانیزه و فایبرگلاس است. طول عمر بالا، استحکام و مقاومت بالا از ویژگی های مثبت فیلتر شنی استیل به شمار می روند.

انواع فیلتر شنی از نظر ساختار

در خرید فیلتر شنی لازم است به شرایط محیط توجه شود، چون این تجهیزات از نظر ساختار در دو گروه عمودی و افقی دسته بندی می شوند.

فیلتر شنی عمودی

در محیط های سرپوشیده یا ارتفاع سقف زیاد مدل های عمودی فیلتر کاربرد دارد. این فیلترها فضای زیادی اشغال نکرده و ساختار استوانه ای ایستاده دارند. از نظر کاربرد و کارایی این مدل ها تفاوتی با فیلترهای افقی ندارد.

فیلتر شنی عمودی

فیلتر شنی افقی

این مدل از فیلترها بیشتر برای محیط های سرپوشیده با ارتفاع کم و متراژ داخلی زیاد استفاده می شوند. مدل های فلزی و فایبرگلاس همگی به صورت افقی و عمودی قابل تولید هستند.

انواع فیلتر شنی از نظر نحوه عملکرد

یکی از مهم ترین تفاوت های موجود میان انواع فیلتر شنی، نحوه عملکرد آنها برای جداسازی ذرات جامد آب توسط دانه های سیلیس است. بر اساس نحوه عملکرد فیلتر شنی صدرامهاب در گروه های زیر دسته بندی می شود:

فیلترهای شنی ثقلی آرام (Slow Sand Filter)

در این نوع فیلترها، آب به طور طبیعی و تحت نیروی جاذبه از بستر فیلتری که از شن و ماسه تشکیل شده عبور می‌کند. ذرات معلق در آب به دانه‌های شن و ماسه می‌چسبند و آب تصفیه شده از خروجی فیلتر خارج می‌شود. سرعت جریان آب در این فیلترها کم است (حدود 0.1 تا 0.5 متر در ساعت) و به همین دلیل، کیفیت آب خروجی آنها بسیار بالا است.

فیلتر شنی تند ثقلی (Rapid Sand Gravity Filter)

این نوع فیلتر دارای بستر با سطح مقطع کمتری نسبت به مدل های آرام است. به دلیل کم شدن سطح مقطع بستر، آب با سرعت بالاتری از بین لایه های سیلیس عبور کرده و سرعت تصفیه افزایش پیدا می کند. نسبت به مدل های ثقلی آرام این نوع در بازه های زمانی کوتاه تری نیاز به شستشو دارند.

فیلتر شنی تند تحت فشار (Rapid Sand Pressure Filter)

در بخش های صنعتی و استخرها که نیاز به تصفیه آب با سرعت بالا است از این مدل فیلتر استفاده می شود. در این فیلترها از پمپ برای افزایش فشار به آب برای عبور سریع تر از بستر شن و ماسه ای استفاده می شود.
علاوه بر موارد فوق، این فیلترها بر اساس تعداد لایه های سیلیس به کار رفته در آنها با هم فرق دارند. برای آب های حاوی مقدار بسیار کم ذرات جامد از نوع یک لایه و برای آب با کدورت بالا از مدل های چند لایه استفاده می شود. در هر دو مدل نوع و سایز دانه های سیلیس نیز با هم تفاوت دارند.

طراحی و ساخت فیلتر شنی

کاربرد فیلتر شنی

این فیلترها در هر محیط و صنعتی که نیاز به جداسازی ذرات جامد معلق و کاهش کدورت آب دارند استفاده می شوند. محصولات صدرامهاب در صنایع متعددی استفاده می شوند که برخی از آنها عبارتند از:

فیلتر شنی کشاورزی

آب استخراج شده از چاه عمیق حاوی مقدار زیادی گل و لای بوده و می تواند به کیفیت محصولات آسیب بزند. علاوه براین، در مزارعی که از آبیاری قطره ای استفاده می کنند، گل و لای و املاح آب به مرور در لوله های انتقال آب تجمع کرده و آنها را مسدود می کنند. به همین دلیل در مزارع کشاورزی مجهز به سیستم های آبیاری قطره ای و بارانی این فیلترها کاربرد دارند.

فیلتر شنی استخر

یکی از اصلی ترین موارد کاربرد فیلتر شنی در استخر است. استخرهای شنا و پرورش ماهی در ظرفیت های مختلف همیشه با چالش کدر شدن آب به دلیل وجود مقدار زیادی ذرات معلق مواجه هستند. با نصب این فیلترها در بازه زمانی کوتاه با هزینه کم تصفیه انجام می شود. متناسب با ظرفیت استخر می توان مدل های فایبرگلاس و گالوانیزه را انتخاب و خریداری کرد.

فیلتر شنی بویلر

برای تصفیه آب تغذیه بویلرها و جلوگیری از ورود ذرات خورنده موجود در آب به دیگ بخار از فیلتر شنی استفاده می شود. این فیلترها چند مزیت مهم از قبیل حذف ناخالصی ها و ذرات معلق، جلوگیری از خوردگی و تشکیل لایه های رسوب در داخل دیگ بخار و افزایش طول عمر بویلر و تاسیسات داخل آن را به همراه دارند. در محیط های صنعتی که بویلر دارای ابعاد زیادی است، مدل های گالوانیزه کاربرد بیشتری نسبت به فایبرگلاس دارند.

فیلتر شنی موتورخانه

در موتورخانه ها تجهیزات مختلفی از قبیل بویلر، مخازن دوجداره و کویلی برای تامین آب گرم وجود دارد و ورود ذرات ریز جامد آب به آنها مشکلات زیادی را به همراه دارد. برای جلوگیری از خوردگی جداره داخلی مخازن تامین آب گرم و لوله و تاسیسات آن در موتورخانه ها از فیلتر شنی استفاده می شود.

فیلتر شنی برای تصفیه آب

در دستگاه تصفیه آب صنعتی ابتدا آب از فیلتر شنی عبور کرده و پیش تصفیه با آن انجام می شود. به همین دلیل یکی از اصلی ترین موارد کاربرد این فیلترها استفاده برای تصفیه آب خانگی و صنعتی است. با توجه به دبی آب ورودی و اندازه و ظرفیت دستگاه تصفیه، نوع و ابعاد و ظرفیت فیلتر تعیین می گردد.

اجزای فیلتر شنی تصفیه خانه

در این فیلترها اجزا و قطعات متعددی به کار رفته است که عبارتند از:

 • مخزن: مخزن فیلتر شنی از جنس فولاد، استیل ضد زنگ یا فایبرگلاس در ظرفیت و ابعاد مختلف ساخته میشود.
 • درب: درب فیلتر شنی برای دسترسی به فضای داخلی مخزن و انجام تعمیرات و نگهداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • شیرها: فیلتر شنی به چندین شیر مجهز است که برای کنترل جریان آب، شستشوی معکوس، تخلیه و سایر عملیات فیلتر شنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • اتصالات: اتصالات فیلتر شنی برای اتصال لوله‌ها، شیرها و سایر تجهیزات به مخزن مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • گیج‌ها: گیج‌ها برای نشان دادن فشار آب، سطح آب و سایر پارامترهای مهم فیلتر شنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • بستر سیلیس: بستر فیلتری از شن و ماسه با دانه بندی مناسب تشکیل شده است و وظیفه اصلی فیلتر شنی را که حذف ذرات معلق از آب است، بر عهده دارد.
 • سیستم شستشوی معکوس: این سیستم برای شستشوی بستر فیلتری و حذف ذرات معلق از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم معمولاً شامل یک پمپ، لوله‌ و شیر است.
 • سیستم کنترل: سیستم کنترل وظیفه دارد عملکرد فیلتر شنی را کنترل و تنظیم کند. این سیستم می‌تواند شامل تجهیزاتی مانند شیرها، تایمرها، حسگرها و PLC باشد.
 • شیر اطمینان: برای جلوگیری از افزایش بیش از حد فشار آب در فیلتر شنی
 • سیستم هواگیری: برای تخلیه هوای داخل مخزن
 • شیر تخلیه: برای تخلیه کامل آب از مخزن

استانداردهای طراحی فیلتر شنی

تمام محصولات صدرامهاب از جمله فیلترشنی بر اساس استانداردهای روز دنیا طراحی و تولید می شوند. به همین دلیل کارایی و راندمان آنها بالا بوده و دارای گارانتی هستند. برخی از استانداردهای طراحی این فیلترها عبارتند از:

 • استاندارد ASME-UG 23: محاسبه حداقل و حداکثر میزان تنش مخزن
 • استاندارد ASME-UG 27 : تعیین کننده میزان ضخامت بدنه مخزن تحت فشار داخلی
 • استاندارد ASME-UG 28 : میزان ضخامت بدنه مخزن که تخت فشار خارجی
 • استاندارد ASME-UG 29 : میزان مقاومت حلقه ای مخزن تحت فشار داخلی
 • استاندارد ASME-UG 43 : استاندارد مربوط به اتصالات و نازل و بوشن به بدنه و پوسته
 • استاندارد ASME-UG 45 : حداقل قطر نازل ها

ویژگی های فیلتر شنی صدرامهاب

 • دارای طراحی 100 درصد سفارشی
 • قابلیت تولید فیلتر در ظرفیت های مختلف
 • دارای بدنه فلزی یا فایبرگلاس با بالاترین کیفیت
 • رعایت تمام استانداردها در طراحی و ساخت
 • قابلیت نصب آسان
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • استفاده از دانه های سیلیس با کیفیت بالا
 • دارای گارانتی و خدمات پس از فروش
 • امکان جا به جایی و نصب در مکان جدید
 • تصفیه آب و حذف ذرات معلق آب بدون صدا با کمترین مصرف انرژی

قیمت فیلتر شنی

قیمت فیلتر شنی تصفیه آب بر اساس جنس بدنه، عمودی یا افقی بودن فیلتر، نوع و سایز و مقدار دانه های سیلیس، جنس اجزای داخلی، ظرفیت و ابعاد مخزن و ضخامت بدنه محاسبه می شود. هر اندازه متریال باکیفیت تر با ضخامت بالاتری در بدنه فیلتر استفاده شده باشد، به همان نسبت قیمت فیلتر شنی افزایش پیدا می کند.
با توجه به اینکه تمام این محصولات به صورت سفارشی و در ظرفیت های مختلف تولید می شوند، برای استعلام قیمت می توانید با کارشناسان فروش صدرامهاب تماس بگیرید.

طراحی فیلتر شنی برای تصفیه آب

یکی از اصول مهم برای افزایش راندمان و کارایی این تجهیزات، تطابق کامل آنها با شرایط محیط نصب، نوع آب و دبی آب ورودی است. به همین دلیل گروه صدرامهاب ابتدا آب را آنالیز کرده و نوع دانه های سیلیس، تعداد لایه ها، ظرفیت مخزن و جنس بدنه را تعیین می کند. سپس بر اساس انجمن مهندسان آمریکا (ASME)، انجمن بین‌المللی آب (IWA) و سازمان استاندارد ملی ایران (ISIRI)طراحی دستگاه انجام می شود.
به دلیل طراحی سفارشی فیلتر و تطابق کامل با نوع آب ورودی، این تجهیزات دارای گارانتی و تضمین کیفیت هستند.

ساخت فیلتر شنی تصفیه خانه آب

در روند ساخت فیلتر شنی تیمی از منهدسین و کارشناسان حوزه آب و فاضلاب با علم بر تمام استانداردها حضور داشته و با انجام تست های متعدد کیفیت محصول نهایی را بررسی می کنند. انتخاب بهترین متریال با بالاترین کیفیت، رعایت استانداردها در مرحله جوشکاری و غیره همگی زیر نظر این تیم انجام شده و منجر به جلب رضایت مشتریان شده است.

خرید فیلتر شنی

با توجه به فاکتورهای متعددی که در روند طراحی و ساخت این فیلترها باید رعایت شود، محصولات صدرامهاب به صورت آماده وجود نداشته و بعد از ثبت سفارش مشتری روند ساخت طی می شود. جهت خرید فیلتر شنی برای تصفیه آب کشاورزی، باغی، استخر و غیره می توانید با کارشناسان فروش صدرمهاب از طریق راه های ارتباطی پایین صفحه تماس بگیرید. کارشناسان این مجموعه اماده ارائه مشاوره رایگان قبل از خرید و ثبت سفارش هستند.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

پکیج تزریق مواد شیمیایی
پکیج تزریق مواد شیمیایی یک سیستم یکپارچه برای تزریق مقدار دقیق و کنترل شده از مواد به فرآیندهای مختلف صنعتی است. این سیستم‌ها در صنایع...
دستگاه کلرزن
کلرزن، پکیج تزریق کلر یا کلریناتور، دستگاهی برای تزریق اتوماتیک مقدار دقیق کلر به آب یا فاضلاب برای گندزدایی و ضدعفونی است. این دستگاه دارای...
سختی گیر رزینی آب
سختی گیر رزینی (water softner) یا سختی گیر آب یکی از اصلی ترین تجهیزات تصفیه آب برای حذف مواد معدنی موجود در آب از قبیل...
فیلتر کربنی
فیلتر کربنی یا فیلتر کربن فعال (carbon filter) یکی از کاربردی ترین تجهیزات تصفیه آب برای کاهش کدورت، بهبود طعم و بوی آب است که...

4 پاسخ

 1. سلام مهندس. لطفا ظرفیت این فیلترها و قیمت رو بفرمایید و اینکه متریال بدنه چی هست؟ اطلاعات فنی و کامل لازم دارم تا بتونم بهتر برای خریدش تصمیم بگیرم. سپاس

  1. سلام جناب کیان مهر. این فیلترها با بدنه های فلزی و فایبرگلاس در ظرفیت های متنوع تولید میشن. جهت کسب اطلاعات بیشتر می تونین با شماره 021-88879479 تماس بگیرید

 2. درود. برای دیگ بخار و بویلر از این فیلتر شنی میشه استفاده کرد و آیا امکان تولید فیلتر بر اساس ظرفیت دیگ وجود داره؟

  1. درود بر شما. بله این دستگاه به صورت سفارشی طراحی و تولید میشه و برای دیگ بخار و بویلر کاربرد دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *