جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
منهول کاروگیت

منهول کاروگیت

منهول کاروگیت (corrugate manhole) سازه های استوانه ای تولید شده با لوله های دوجداره HDPE است که به صورت عمودی داخل زمین قرار می گیرند. این سازه ها برای اتصال، تغییر جهت، تجمیع شبکه های برق، مخابرات، آب و فاضلاب و امکان بازرسی آنها توسط نیروی انسانی کاربرد دارند. صدرامهاب تولیدکننده منهول کاروگیت در ابعاد و ظرفیت های متنوع با بهترین متریال و بر اساس استانداردهای روز دنیا بوده و با قیمت مناسب این محصولات را ارائه می دهد.

منهول کاروگیت چیست؟

خطوط انتقال برق، مخابرات، آب و فاضلاب در بخش های مختلف از زیر زمین عبور می کنند. تغییر شیب زمین در مسیر عبور شبکه، نیاز به تغییر زاویه حرکت لوله و کابل ها برای پوشش تمام نقاط و همچنین تعمیر و نگهداری از تجهیزات این شبکه ها از چالش های مهمی هستند که با نصب منهول کاروگیت می توان آنها را حل کرد.
منهول کاروگیت یا آدم رو سازه های استوانه ای هستند که با لوله های اسپیرال کاروگیت دوجداره دارای بدنه موج دار تولید می شوند. این لوله ها بدنه موج دار داشته اما داخل آنها صاف بوده و در برخی از آنها پله برای تردد نیروهای انسانی نصب می شود. علاوه بر لوله دوجداره HDPE برای بخش خارجی منهول از لوله پروفیل PE 3408 HDPE استفاده می شود. به همین دلیل دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار، ضربه و تماس با مواد خورنده هستند.
در قسمت انتهایی این سازه ها چندین دریچه برای اتصال شبکه و عبور کابل و لوله ها و تغییر زاویه آنها قرار دارد. از نظر تعداد دریچه ها و زاویه آنها این منهول ها متنوع هستند. بعد از نصب این سازه ها در داخل زمین، دهانه آنها با دریچه منهول پوشانده می شود تا از ورود گرد و غبار و سایر مواد به آن جلوگیری شود.

منهول کاروگیت چیست

اجزای منهول کاروگیت

ساختار منهول کاروگیت در حالت کلی از سه بخش تشکیل شده که عبارتند از:

 • تیپر یا قسمت ورودی که روی آن دریچه منهول نصب می شود.
 • قسمت رایزر یا میانی که در ارتفاع های مختلف برای ورود اپراتور انسانی تولید می شود.
 • قسمت انتهایی یا کف برای عبور لوله و اتصالات
 • دریچه های اتصال برای عبور و متصل شدن لوله و تاسیسات و تغییر زاویه در جهت های مختلف
 • واشرهای آب بندی برای جلوگیری از نشت آب، فاضلاب و گرد و غبار به داخل منهول
 • پله یا نردبان روی بدنه داخلی برای تردد نیروهای انسانی

یکی از مهم ترین تفاوت ها در انواع آدم رو کاروگیت، تعداد دریچه های قسمت انتهایی و زاویه آنها است. مدل های دارای دو و سه دریچه در زوایای 30، 45، 60 و 90 درجه بیشترین کاربرد را دارند.

انواع منهول کاروگیت

تمام آدم روهای کاروگیت دارای بدنه دوجداره بوده و به صورت موج دار هستند. علاوه بر تفاوت های موجود در تعداد دریچه های اتصال در قسمت انتهایی و زاویه آنها، این سازه ها از نظر قطر و نحوه قرارگیری در مسیر عبور شبکه با هم فرق دارند. بر اساس قطر می توان این سازه ها را در سه گروه زیر دسته بندی کرد:

 • منهول کم قطر: این گروه از منهول ها بیشتر برای اتصال شبکه هایی کاربرد دارد که تعداد لوله های آنها زیاد اما قطر کمی دارند. به عنوان مثال، خطوط فرعی شبکه انتقال آب و فاضلاب از این نوع سازه استفاده می شود.
 • منهول با قطر زیاد: برای خطوط اصلی شبکه آب و فاضلاب که تعداد لوله های ورودی به منهول کم اما دبی و قطر آنها زیاد است استفاده می شود.

در دسته بندی دیگر می توان این سازه ها را در سه گروه زیر قرار داد:

 • منهول گذر مستقیم: برای خطوط اصلی انتقال لوله و کابل های شبکه
 • منهول ریزشی: برای شبکه هایی که در عمق بیش از 3 متر قرار گرفته اند
 • منهول جانبی: برای خطوط فرعی شبکه با لوله های دارای قطر بیشتر از 800 میلیمتر

در مرحله طراحی منهول کاروگیت صدرامهاب شرایط شبکه به طور دقیق بررسی شده و بر همین اساس نوع سازه و عمق و قطر آن تعیین می شود.

انواع منهول کاروگیت

مشخصات فنی منهول کاروگیت صدرامهاب

 • تولید شده با مواد پلی اتیلن 3840
 • دارای بدنه پروفیل PE 3408 HDPE
 • استفاده از لوله های دوجداره HDPE
 • دارای بدنه موج دار و مقاوم در برابر فشار
 • دارای مقاومت کششی بیش از 3200 psi
 • دارای مقاومت هیدرواستاتیک حداقل 1600 psi
 • قابل تولید در سایزهای متنوع 600 تا 1800 میلیمتر
 • قابل تولید در ضخامت های 10، 12، 16 و 20 میلی متر

کاربرد منهول کاروگیت

در حالت کلی برای اتصال و تعمیر و نگهداری هر نوع شبکه که در زیر زمین راه اندازی می شود می توان از منهول های کاروگیت استفاده کرد. چون این سازه ها مقاومت بسیار بالایی داشته و در ابعاد و ظرفیت های متنوع قابل طراحی و تولید هستند. از اصلی ترین کاربردهای آدم رو اسپیرال کاروگیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

منهول آب و فاضلاب

اصلی ترین کاربرد این سازه ها، اتصال لوله های آب و فاضلاب به هم و تغییر زاویه آنها در جهتد های مختلف است. لذا با نصب آنها در مسیر عبور لوله های آب و فاضلاب می توان کارهایی از قبیل انشعاب گیری، پوشش نقاط کور، تغییر زاویه لوله ها، کنترل شیب مسیر عبور لوله ها و همچنین بازرسی و تعمیر آنها را انجام داد.
با توجه به اینکه تمام بخش های این سازه ها در برابر مواد خورنده مقاومت دارند، در نتیجه نم و رطوبت و مواد موجود در فاضلاب باعث پوسیدگی آنها نخواهد شد. علاوه براین، آب بندی سازه به طور 100 درصد انجام شده و بدنه عایق داشته و امکان نشت آب و فاضلاب به داخل منهول وجود ندارد.

منهول کاروگیت مخابراتی

از دیگر کاربردهای آدم رو کاروگیتی می توان به بازرسی، نگهداری و اتصال شبکه های مخابراتی در مناطق مختلف اشاره کرد. بدنه منهول دارای مقاومت بالایی در برابر فشار داخلی و خارجی بوده و دچار ترک و شکستگی نشده و طول عمر بالایی دارد. علاوه براین، اپراتورهای انسانی براحتی می توانند به کابل های عبور داده شده از کف سازه دسترسی داشته و تعمیرات مورد نیاز را انجام دهند.

منهول کاروگیت برق

مانند شبکه های مخابراتی، کابل های برق نیز با این منهول ها به هم متصل می شوند. از مهم ترین مزایای این سازه ها در شبکه های برق، تغییر زاویه کابل ها بدون آسیب به آنها به دلیل شیب زیاد یا شکستگی اشاره کرد.

کاربرد منهول کاروگیت

مزایای منهول کاروگیت

استفاده از مواد پلی اتیلن 3840 در این سازه ها باعث دست یافتن به مزایای متعددی شده است که عبارتند از:

وزن سبک

یکی از مهم ترین ویژگی های این سازه ها، وزن بسیار سبک آنها است. چون تمام بخش های آن از مواد پلی اتیلنی ساخته شده و قطعه فلزی و سنگین در آنها به کار نمی رود. در نتیجه با هزینه کم امکان جا به جایی آن برای انتقال به محل نصب وجود دارد.

مقاومت بالا در برابر خوردگی

در فرآیند ساخت منهول کاروگیت تست های متعددی انجام می شود که یکی از مهم ترین آنها مقاومت شیمیایی است. تمام بخش های این سازه در برابر تماس با مواد خورنده مقاومت بالایی داشته و با گذشت زمان دچار خوردگی و پوسیدگی نمی شود.

استحکام بالا در برابر فشار

موج های روی بدنه و نوع متریال به کار رفته در منهول و همچنین استاندارد بودن ساختار کلی بخش های مختلف این آدم روها تاثیر زیادی بر افزایش مقاومت آنها در برابر فشار داخلی و خارجی دارد. نه تنها فشار زمین باعث تخریب بدنه منهول نمی شود، بلکه ضربه های احتمالی در زمان جا به جایی و نصب نیز باعث شکستگی آنها نمی شوند.

قابلیت تولید در ابعاد متنوع

مانند سایر محصولات صدرامهاب، این تجهیزات در ظرفیت های متنوع بر اساس شرایط محیط نصب و نوع شبکه عبوری از آن طراحی و تولید می شود. لذا امکان تولید آن به صورت کم قطر و قطر زیاد در عمق های متنوع وجود دارد.

نصب آسان و سریع

این سازه ها به صورت پیش ساخته در کارگاه تولید و بعد از حمل و انتقال به محل اجرای پروژه نصب می شوند. مونتاژ آن در محل پروژه نیز امکان پذیر بوده و با واشرهای آب بندی بسیار مقاوم اتصال آنها انجام می شود.

قابل بازیافت و سازگا با محیط زیست

مواد کاروگیت از زنجیره بسیار مقاوم پلیمری تشکیل شده و به همین دلیل امکان بازیافت دارند. در نتیجه می توان این سازه ها را در صورت لزوم بازیافت و در ساخت سایر تجهیزات پلیمری به کار برد.

قیمت مناسب

در یک مقایسه کلی متریال کاروگیت نسبت به مدل های فلزی و بتنی این سازه ها قیمت مناسب تری دارند.

قابلیت ارتقاء بعد از ساخت

ساختار این سازه ها به گونه ای طراحی شده است که حتی بعد از ساخت و نصب می توان ارتفاع آنها را در صورت لزوم افزایش داد.

استانداردهای طراحی منهول کاروگیت

در طراحی و ساخت منهول کاروگیت صدرامهاب استانداردهای متعددی به کار می رود. لیست این استانداردها در جدول زیر قابل مشاهده هستند:

پارامتر استاندارد توضیحات
دانسیته ISIRI 7175-5 ویژگی های فیزیکی پلی ‌اتیلن را می‌توان از روی چگالی با تقریب خوبی پیش ‌بینی کرد. به این منظور در این شرکت این آزمون به روش شناور سازی بر روی مواد اولیه و محصول انجام می‌ پذیرد.
شاخص جریان مذاب ISIRI 6980 این آزمون روشی برای اندازه ‌گیری نرخ جریان جرمی مواد مذاب نرم، تحت شرایط مشخص دما و برحسب گرم بر ده دقیقه است .
مقاومت حلقوی بلند مدت DIN 16961 استحکام حلقوی دراز مدت لوله، تعیین‌کننده عمر یک لوله در برابر فشارهای خارجی وارد برآن می باشد.
مقاومت حلقوی کوتاه ‌مدت ISO 9969 این آزمون روشی برای اندازه‌گیری مقاومت حلقوی لوله ‌ها  می ‌باشد.
انعطاف‌پذیری حلقوی EN 1446 وقتی لوله تحت فشار قرار گیرد، تحت یک تنش خاص، تغییر شکل ایجاد شده کشسان می ‌باشد و با کاهش تنش، لوله به شکل اولیه خود باز می‌ گردد. در این آزمون لوله تحت فشار قرار می‌گیرد تا به اندازه 30%  قطر آن خمیده گردد. پس از حذف نیرو، لوله بایستی به حالت اولیه خود برگردد و هیچگونه تحرک و شکستگی دائمی در لوله مشاهده نگردد.
اندازه‌گیری میزان دوده ISIRI 7175-2 رنگ لوله بر روی پایداری درازمدت لوله در برابر باد و آفتاب موثر است. دوده که برای سیاه کردن پلی ‌اتیلن به آن افزوده می ‌شود، پایداری بسیار مناسبی در برابر پرتو فرابنفش ایجاد می‌ کند. توسط این آزمون میزان دوده مواد اولیه و محصول کنترل می‌ گردد.
پراکنش دوده ISIRI 7175-6 پراکنش دقیق و خوب دوده در پلی ‌اتیلن برای دستیابی به ویژگی ‌های کارکردی مورد نظر، مورد اهمیت می ‌باشد. ضمن اینکه پراکنش مناسب دوده در صافی سطح لوله بسیار موثر می ‌باشد. دراین آزمون چگونگی پراکنش و توزیع دوده بررسی می ‌گردد.
بازگشت حرارتی ISIRI 7175-3 طی این روش طول مشخصی از لوله در دمای 110 درجه سانتی گراد حرارت داده می‌شود. بعد از مرحله حرارت دادن سطوح لوله از لحاظ نقایصی چون شکاف، تاول یا جداسازی دیواره‌ ها بررسی می ‌گردد.
کنترل ابعادی

DIN 16961-

ISIRI 9116

توسط این کنترل قطر داخل، ضخامت جداره داخلی و ارتفاع پروفیل‌ های تولیدی مورد بررسی قرار می ‌گیرند.
کشش خط جوش EN 1979 توسط این آزمون با استفاده از دستگاه کشش، استحکام کششی خط جوش لوله ‌های کاروگیت اندازه‌گیری می ‌شود. طی این آزمون لوله کاروگیت باید بتواند حداقل نیروی کششی لازم برای خط جوش را تحمل کند.
آب بندی _ در این آزمون فشار آبی به اندازه 0.5 بار به مدت یک دقیقه بر لوله وارد می ‌شود و هیچ نشستی نباید در لوله صورت گیرد.

 

قیمت منهول کاروگیت

در محاسبه قیمت منهول کاروگیت چند عامل مهم نقش دارد که عبارتند از:

 • ضخامت بدنه
 • ارتفاع سازه
 • قطر و ابعاد کلی سازه
 • تعداد دریچه ها در قسمت انتهایی منهول
 • کیفیت و درجه خلوص مواد به کار رفته در سازه
 • تعداد پله های داخل منهول
 • ساختار کلی منهول

علاوه بر موارد فوق، تعداد واسطه ها میان تولیدکننده و خریدار نیز عامل مهمی در قیمت گذاری است. صدرامهاب سازنده منهول کاروگیت به صورت سفارشی بوده و محصولات خود را بدون واسطه به سراسر ایران ارسال می کند.

ساخت و تولید منهول کاروگیت

یکی از مهم ترین ویژگی های محصولات صدرامهاب، طراحی، تولید و ساخت سفارشی آنها است. برای ساخت منهول کاروگیت ابتدا کارشناسان این مجموعه شرایط شبکه، توپولوژی منطقه، شیب زمین، تعداد انشعاب های مورد نیاز و غیره را بررسی می کنند. سپس بر اساس اطلاعات بدست آمده و رعایت تمام استانداردها طراحی را انجام می دهند.
بعد از انتخاب متریال باکیفیت پلی اتیلن 3840 درجه یک، فرایند ساخت انجام می شود. در هر یک از مراحل ساخت تست های متعدد از قبیل موارد زیر انجام می شود:

 • تست خمشی برای بررسی میزان انعطاف پذیری و تغییر شکل
 • تست مقاومت شیمیایی برای بررسی میزان مقاومت در برابر تماس با مواد خورنده
 • تست نفوذپذیری برای بررسی میزان نشت آب، فاضلاب و گرد و غبار به داخل سازه
 • تست مقاومت فشاری برای اندازه گیری میزان استحکام در برابر فشار داخلی و خارجی
 • تست مقاومت ضربه برای بررسی میزان استحکام بدنه در برابر ضربه

بعد از انجام این آزمایش ها، منهول آماده نصب شده و به دلیل رعایت تمام استانداردها محصول با خدمات پس از فروش و گارانتی ارائه می شود.

خرید منهول کاروگیت

برای خرید منهول کاروگیت صدرامهاب ابتدا می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان این مجموعه استفاده کنید. پس از بررسی ویژگی های محصول مورد نظر، سفارش شما ثبت شده و طراحی انجام می شود. لازم به ذکر است، این منهول در تمام ابعاد قابل طراحی سفارشی بوده و از قبل آماده فروش نیست. لذا از روند ثبت سفارش تا تحویل و نصب آن مدت مشخص شده در زمان عقد قرارداد باید سپری شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان فروش صدرامهاب از طریق راه های ارتباطی پایین صفحه تماس بگیرید.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

دریچه منهول
دریچه منهول یک درپوش یا پوشش محافظ برای پوشاندن ورودی منهول های نصب شده در سطح خیابان ها، معابر و جاده ها است که در...
منهول پلی اتیلن
منهول پلی اتیلن (Polyethylene manhole) یا آدم رو یکی از کاربردی ترین تجهیزات برای نگهداری، اتصال و بازرسی آسان از شبکه های آب، برق، مخابرات...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *