جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
حذف کلر از آب آشامیدنی

7 روش حذف کلر از آب آشامیدنی

حذف کلر از آب یکی از اقدامات مهم و ضروری برای جلوگیری از آسیب به پوست و سیستم تنفسی انسان و مرگ و میر آبزیان است. چون کلر باقیمانده در آب یکی از مهم ترین پارامترهای شیمیایی آب بوده و بدن انسان را در معرض بیماری های مختلف از جمله سرطان قرار می دهد. حذف و جداسازی کلر از آب آشامیدنی به روش های مختلف خانگی و صنعتی انجام میشود که از نظر میزان تاثیرگذاری با هم تفاوت دارند. در ادامه بهترین روش ها برای حذف کلر آب آکواریوم، آب شرب و خانگی و آب استخر را معرفی خواهیم کرد.

چگونه بفهمیم آب کلر دارد؟

قبل از حذف کلر از آب، ابتدا باید مطمئن شویم که آیا این عنصر خطرناک در آب آشامیدنی و شرب وجود دارد یا خیر؟ در گندزدایی و ضدعفونی آب در تصفیه خانه ها از کلر استفاده میشود و بعد از این مرحله باید حذف کلر انجام شود. در استخرهای شنا نیز از این ماده برای گندزدایی استفاده میشود که به پوست و سیستم تنفسی و سلامت مو آسیب های جدی وارد می کند. اما سوال این است، چطور بفهمیم که آب کلر دارد؟
برای تشخیص کلر آب یکی از روش های ساده که البته دقت پایینی دارد، نگاه کردن به رنگ آب است. آب حاوی کلر گاز زیادی دارد و سفید رنگ است. علاوه براین، کلر زیاد در آب طعم و مزه آن را تغییر می دهد. اما هیچ یک از این روش ها اطمینان کافی را ندارند و بهترین گزینه، استفاده از کیت های تشخیص آمونیاک است. اگر با این کیت ها تشخیص داده شد که در آب آمونیاک وجود دارد، می توانید مطمئن شوید که برای ضدعفونی آب از کلر استفاده شده و نیاز به تصفیه بیشتر دارد.

روش حذف کلر از آب در خانه

در بسیاری از مواقع تجهیزات تصفیه آب در منزل در دسترس نیست و برای حذف کلر باید آسان ترین روش ها را انتخاب کرد. اجرای این روش ها از نظر اقتصادی برای مقدار زیاد آب به صرفه نیست و در شرایط اضطراری می توان آنها را انتخاب کرد. بهترین و آسان ترین روش های جداسازی کلر از آب آشامیدنی عبارتند از:

1- از بین بردن کلر آب با جوشاندن

آسان ترین روش برای تصفیه آب و حذف بسیاری از آلاینده ها، جوشاندن آن است. با جوشاندن آب، بسیاری از گازهای محلول در آن خارج شده و کلر نیز از این طریق حذف می شود. اگر دستگاه تصفیه آب خانگی در دسترس ندارید، پیشنهاد می کنیم آب را قبل از مصرف حتما بجوشانید.

حذف کلر آب با جوشاندن

2- کاهش کلر آب با ویتامین c

یکی دیگر از روش های بسیار ساده برای جداسازی و کاهش کلر آب آشامیدنی، استفاده از ویتامین c است. آبلیمو یکی از بهترین منابع ویتامین سی است که با چند قطره آن می توان کلر را از آب شرب حذف کرد. اجرای این روش برای تصفیه مقدار زیاد آب مناسب نیست و هزینه بر است.

کاهش کلر آب با ویتامین c

3- حذف کلر با تابش نور خورشید

با قرار گرفتن آب در معرض تابش نور خورشید، به مرور گازهای محلول در آن خارج شده و تبخیر صورت میگیرد. این روش به زمان بسیار زیادی نیاز دارد و امکان آلوده شدن آب با گرد و غبار در این بازه وجود دارد. به همین دلیل تنها در شرایطی که امکان جوشاندن آب و استفاده از ویتامین سی وجود ندارد این ر وش توصیه میشود.

4- تکان دادن شدید ظرف آب در معرض هوا

در این روش باید سعی کنید با تکان دادن شدید ظرف آبی که درب آن باز است، گاز کلر موجود در آن را تخلیه کنید. این روش مانند تبخیر عمل می کند و با جا به جایی آب از ظرف پر به خالی می توان این کار را انجام داد.

روش های پیشرفته حذف کلر از آب

در صنعت، تصفیه خانه های بزرگ و استخرها روش های بالا کاربرد ندارد و به شیوه های دیگری جداسازی کلر از آب انجام میشود که عبارتند از:

5- حذف کلر از آب با اسمز معکوس

بهترین و قدرتمندترین روش برای حذف کلر از آب، اسمزمعکوس است. در دستگاه تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی از ممبران های مخصوص برای جداسازی املاح، یون و گازهای موجود در آب استفاده میشود. غشای نیمه تراوا به دلیل داشتن منافذ ریز از عبور گاز کلر جلوگیری نموده و آب سالم از آن عبور می کند. آب حاوی کلر با فشار پمپ به سمت ممبران های وسط دستگاه هدایت شده و بعد از دست دادن املاح و یون و کلر از سمت دیگر آن تخلیه میشود. در دستگاه های تصفیه آب خانگی از این روش استفاده میشود.

حذف کلر از آب با اسمز معکوس

6- حذف کلر از آب با فیلتر کربن

کربن فعال قدرت بسیار بالایی در جذب سطحی دارد و کلر روی منافذ آن تجمع پیدا می کند. فیلتر کربنی یکی از تجهیزات بسیار کاربردی در این زمینه است بدون تولید ترکیبات جانبی و مضر تصفیه را انجام می دهد. در این فیلترها از کربن های پودری، گرانولی و بلاکی استفاده شده و به صورت دوره ای نیاز به احیا و شستشوی معکوس دارند.

7- حذف کلر با متا بی سولفیت

قرص متا بی سولفیت تاثیر زیادی بر مقدار کلر موجود در آب دارد. بعد از گندزدایی آب آشامیدنی در تصفیه خانه ها و استخر، این قرص ها به کمک پکیج تزریق مواد شیمیایی وارد آب میشوند. بعد از برقراری واکنش، کلر تا حد زیادی کاهش یافته و حذف میشود.

از بین بردن کلر استخر

با توجه به ضررهای زیادی که کلر در آب آشامیدنی دارد، در چند سال اخیر روش های دیگری برای ضدعفونی انجام میشود. در استخرهای شنا هنوز کلر نقش مهمی دارد و بعد از تصفیه باید مقدار کلر باقیمانده در آب کاهش پیدا کند. برای از بین بردن کلر از آب استخر قرص های متا بی سولفیت از بهترین گزینه ها به شمار می رود.

از بین بردن کلر آکواریوم

ماهی ها و سایر آبزیان در برابر کلر آب ضعف بالایی دارند و این گاز خطرناک باعث مرگ و میر آنها میشود. به همین دلیل حذف کلر از آب آشامیدنی اهمیت بالایی دارد و به روش های مختلفی انجام میشود. در آکواریوم های خانگی که کوچک هستند می توان با نگهداری آب در حالت راکد به مدت 7 تا 8 ساعت کلر را از آن خارج کرد.
در آکواریوم هایی که ابعاد و ظرفیت بالایی دارند، روش بالا موثر نیست و به جای آن از فیلتر کربنی استفاده میشود. این فیلترهای هیچ ماده جانبی مضر و خطرناکی تولید نمی کند و سرعت حذف کلر با آن نیز زیاد است. علاوه براین، علاوه بر کلر، سایر ترکیبات مضر در آب و گل و لای نیز از این طریق جداسازی شده و آب تصفیه میشود.

جمع بندی

برای حذف کلر از آب آشامیدنی در شرایطی که به تجهیزات پیشرفته دسترسی ندارید، جوشاندن آب، ورود چند قطره ویتامین سی به آب و تکان دادن آب و قرار دادن آن در معرض تابش نور خورشید می تواند تا حد مطلوبی موثر باشد. در تصفیه خانه ها از دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی و صنعتی که با اسمزمعکوس عمل می کند این کار انجام میشود. علاوه براین، فیلتر کربنی و قرص های متا بی سولفیت نیز در این زمینه موثر عمل می کنند.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

پیش تصفیه آب شیرین کن صنعتی
پیش تصفیه آب یکی از واحدهای بسیار مهم در دستگاه تصفیه آب صنعتی است که تاثیر مستقیم بر افزایش طول عمر ممبران ها و بهبود...
قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی
قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی با توجه به تعداد مراحل پیش تصفیه و فرآیند تصفیه پیاده سازی شده در آن تغییر می کند. اما در...
فرآیند تصفیه هوازی فاضلاب
تصفیه هوازی فاضلاب از جمله فرآیندهای مورد استفاده در تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی است که میکروارگانیسم ها نقش مهمی در آن دارند. این فرآیندها...
تصفیه فیزیکی فاضلاب و آب
تصفیه فیزیکی آب و فاضلاب از ساده ترین روش ها برای جداسازی ذرات جامد معلق هستند که بدون هیچ ماده شیمیایی جانبی یا میکروارگانیسم ها...
شیرابه زباله چیست
شیرابه زباله به آب قهوه ای رنگ استخراج شده از فاضلاب های دپو شده در مراکز دفن فاضلاب شهری و صنعتی گفته می شود که...
تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال
تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال (activated sludge) از کاربردی ترین روش ها برای از بین بردن مواد آلی موجود در فاضلاب به کمک میکروارگانیسم...
mlss در فاضلاب چیست
Mlss در فاضلاب یکی از پارامترهای بسیار مهم است که مقدار کل مواد آلی و معدنی معلق در فاضلاب را نشان می دهد. این پارامتر...
تصفیه بیولوژیکی فاضلاب چیست
تصفیه بیولوژیکی فاضلاب یکی از بی خطرترین روش ها برای حذف مواد آلی از فاضلاب های صنعتی و بهداشتی است که ماده جانبی مضر تولید...
کاربرد هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب
کاربرد هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب مانند سایر جوانب زندگی و صنعت بیش از چیزی است که اغلب افراد تصور می کنند. چون...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *