جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ساده ترین روش تصفیه آب استخر

ساده ترین روش تصفیه آب استخر + 11 روش خانگی و صنعتی

روش تصفیه آب استخر تنوع زیادی دارد و با تجهیزات گوناگونی می توان آلاینده های محلول و غیرمحلول را کاهش داد. با توجه به نوع استخر و روباز یا سرپوشیده بودن و خصوصی یا عمومی بودن می توان روش و تجهیزات تصفیه آب مناسب و کاربردی را برای تمیز کردن و زلال سازی آب استخر انتخاب کرد. در ادامه بهترین و ساده ترین روش تصفیه آب استخر  برای استخر باغ، استخر خانگی وباز و سرپوشیده و سایر انواع استخرها را بررسی خواهیم کرد.

پارامترهای مهم در انتخاب ساده ترین روش تصفیه آب استخر

استخرها به دلیل استفاده مداوم حاوی مقدار بسیار زیادی مواد آلاینده هستند. برخی از این آلاینده ها به دلیل عرق بدن انسان و کرم و مواد آرایشی روی پوست به آب وارد میشوند. بخش دیگری از آنها به دلیل شرایط محیطی به آب افزوده میشوند. به عنوان مثال، در استخرهای روباز شاخ و برگ درختان، حشرات، گرد و غبار و موارد مشابه وارد آب می شود و به شدت در آلودگی و افزایش کدورت آن تاثیرگذار است.
هر یک از روش های تصفیه آب استخر نوع خاصی از آلاینده ها را هدف قرار می دهند و به همین دلیل در برخی از مواقع لازم به استفاده همزمان از چند روش ترکیبی در کنار هم است. برای انتخاب بهترین و ساده ترین روش تصفیه آب استخر لازم است به موارد زیر توجه شود:

با در نظر گرفتن موارد بالا در نهایت می توان روش و تجهیزات مناسب را انتخاب کرد. چون مقدار ph، میزان ذرات کلوئیدی موجود در آب، دما، درجه سختی آب بر روند تصفیه تاثیر زیادی دارند.

پارامترهای مهم در انتخاب روش تصفیه آب استخر

1- تصفیه آب استخر با نمک

یکی از روش های موثر برای از بین بردن بسیاری از آلاینده های موجود در آب، نمک است. در واقع این روش در آب کلر تولید می کند و برای گندزدایی و ضدعفونی آب استخر استفاده می شود. برای استفاده از این روش نیاز به دستگاه کلرزنی با نمک است که در سیستم داخلی آن الکترولیز نمک انجام می شود. با الکترولیز نمک در دستگاه هیپوکلرید سدیم ایجاد شده و در گندزدایی استفاده می شود.
دقت داشته باشید که در این روش نیز کلر وارد آب می شود، اما به صورت غیر مستقیم و از طریق الکترولیز نمک این کار انجام می شود.

2- تصفیه آب استخر با فیلتر شنی

یکی از ساده ترین روش های تصفیه آب استخر، نصب فیلتر شنی است. فیلتر شنی دارای مخزن فلزی و پلی اتیلن است و در داخل آن لایه های سیلیس تعبیه می شود. ذرات بسیار ریز موجود در آب که معلق هستند بعد از ورود به این فیلتر روی دانه های سیلیس تجمع پیدا می کنند.
فیلتر شنی با گذشت زمان کارایی خود را از دست می دهد و به همین دلیل باید به صورت دوره ای بک واش در آن فعال شود. بسیاری از این تجهیزات به صورت اتوماتیک این عمل را فعال می کنند و باعث تمیزی دانه های سیلیس و بهبود راندمان دستگاه می شوند.

تصفیه آب استخر با فیلتر شنی

3- نصب پمپ؛ ساده ترین روش تصفیه آب استخر

نصب پمپ استخر از دیگر روش های تصفیه آب استخر است که با مکش آب از کف تاثیر چشمگیری بر زلال سازی آب دارد. تمام آلاینده های ته نشین شده در مخزن و معلق در آب همگی با سرعت و فشار بالا به داخل پمپ هدایت شده و روی فیلترهای داخل آن تجمع پیدا می کنند. پمپ های تصفیه آب استخر در قدرت های مختلفی تولید شده و باید نوع و مدل آنها با ظرفیت استخر تناسب داشته باشد، در غیر این صورت کارایی کافی را نخواهند داشت.

4- زلال سازی آب استخر با فیلتر کربنی

با گذشت زمان بو و رنگ آب استخر تغییر می کند که یکی از اصلی ترین دلایل آن، وجود یون های مختلف است. برای از بین بردن و جداسازی این یون ها می توان از فیلتر کربنی استفاده کرد. در داخل این نوع فیلتر کربن فعال گرانولی، بلاکی و پودری وجود دارد و با قدرت جذب سطحی بسیار بالا باعث جداسازی یون ها می شوند.
فیلتر کربنی نیز به صورت دوره ای باید شستشو داده شود تا گل و لای تجمع یافته روی منافذ کربن فعال کاملا تمیز شود.

5- دستگاه تصفیه آب صنعتی برای استخر

بهترین روش تصفیه آب استخر، استفاده از روش اسمز معکوس است. در این روش ممبران های مخصوص در داخل دستگاه تصفیه آب صنعتی قرار گرفته و منافذ روی آن بسیار ریز هستند. غشای نیمه تراوای استفاده شده در دستگاه تنها آب بدون آلاینده را از خود عبور می دهد و از این طریق می توان فلزات سنگین و املاح آب را تمیز کرد.
یکی از مزایای استفاده از ro برای تصفیه آب استخر، قرار گرفتن فیلتر شنی و فیلتر کربنی در داخل دستگاه است. این دستگاه ذرات معلق، یون، املاح، فلزات سنگین را تمیز می کند. در برخی از مدل ها بعد از ممبران نانوفیلتراسیون و میکروفیلتراسیون نیز قرار دارد. در نتیجه آب با عبور از این فیلترهای قوی به صورت کامل تصفیه شده و گندزدایی و ضدعفونی نیز انجام می شود.

6- کلرزنی آب استخر

کلر یکی از مهم ترین عناصر برای ضدعفونی و گندزدایی است که در روند تصفیه آب کاربرد گسترده ای دارد. البته بالا بودن مقدار کلر در آب آسیب های جدی به یدن وارد می کند و حتی امکان مسمومیت نیز وجود دارد. به همین دلیل در چند سال اخیر استفاده از آن در تصفیه استخرها کاهش یافته است.
بعد از تزریق کلر به آب استخر باید مقدار ph و میزان کلر باقی مانده در آب اندازه گیری شود. سپس در صورت نیاز نسبت به استانداردسازی مقدار آنها اقدام شود.

7- ازن زنی آب استخر

از دیگر روش های تصفیه آب استخر می توان به ازن زنی اشاره کرد که کاربرد زیادی دارد. ازن مانند کلر در آب خطرناک نیست و با سرعت بالا میکروارگانیسم ها و آلاینده ها را حذف می کند.

8- تصفیه آب استخر با لامپ uv

ضدعفونی و گندزدایی آب استخر مهم ترین چالش در روند تصفیه است، چون میکروارگانیسم های متعددی در این محیط رشد می کنند. برای از بین بردن قارچ، انگل، باکتری های مختلف از آب استخر می توان از اشعه ماورابنفش استفاده کرد. با نصب لامپ uv در استخر روند ضدعفونی با راندمان بالا و بدون تولید ترکیبات مضر و استفاده از مواد شیمیایی انجام می شود.
برای جلوگیری از تابش نور uv به پوست انسان روی این لامپ ها محفظه استیل قرار می گیرد. به همین دلیل از نظر ایمنی نیز در سطح مطلوبی قرار دارند.

9- زلال سازی آب استخر با انعقاد

ذرات کلوئیدی و چربی در آب استخر بسیار زیاد است که از مو و بدن تولید می شوند. علاوه براین، کرم و لوازم بهداشتی استفاده شده نیز در افزایش این نوع آلاینده ها موثر هستند. برای حذف این نوع آلاینده ها می توان از مواد منعقدکننده استفاده کرد. کافیست مواد منعقدکننده استاندارد را به آب استخر تزریق کنید تا به مرور لخته ها روی سطح تشکیل شوند.
لایه های لخته تشکیل شده روی سطح فاضلاب در نهایت به کمک اسکیمرها قابل جمع آوری هستند. بعد از اتمام روند تصفیه لازم است ph و سایر پارامترهای آب اندازه گیری شوند.

10- تصفیه آب استخر باغ با اسکیمر

برای تصفیه آب استخر باغ و استخرهای روباز در ویلا و حیاط منزل استفاده از اسکیمرها بسیار ضروری است. این تجهیزات مانند سبدهای دسته دار هستند و برخی از مدل ها روی آن شناور می باشند. شبکه پلاستیکی یا فلزی نصب شده در این سبدها گزینه مناسبی برای جمع آوری شاخ و برگ و سایر آلاینده های جامد معلق در آب است. متناسب با ظرفیت و نوع استخر می توان مدل مناسبی از این تجهیزات را برای تصفیه فیزیکی آب استخر به کار برد.

11- سختی گیر برای کاهش درجه سختی آب استخر

هدف از تصفیه آب استخر همیشه از بین بردن آلاینده ها و گندزدایی نیست، بلکه باید پارامترها را در سطح استاندارد تنظیم کرد. یکی از پارامترهای مهم در آب استخر، درجه سختی است. با افزایش ترکیبات حاوی کربنات ها درجه سختی آب افزایش پیدا می کند و در نهایت باعث آسیب به پوست انسان خواهد شد. به همین دلیل اگر درجه سختی آب استخر بیش از اندازه زیاد است می توان سختی گیر رزینی را در آن نصب کرد.
در این دستگاه دانه های ریز رزین با تبادل یون کلسیم و منیزیم آب را حذف می کنند و باعث بهبود درجه سختی می شوند.

بهترین و ساده ترین روش تصفیه آب استخر

با توجه به نوع کاربری استخر، ظرفیت، روباز و سرپوشیده بودن آن از روش های مختلفی می توان برای تصفیه آب آن استفاده کرد. در یک مقایسه کلی ساده ترین روش تصفیه آب استخر عبارتند از:

 • یکی از ساده ترین روش های تصفیه و زلال سازی آب استخر استفاده از فیلتر شنی است. با این نوع فیلتر بسیاری از ذرات ریز معلق در آب قابل جمع آوری است. فیلتر شنی ها در ظرفیت های متنوعی تولید می شوند و دانه های شن و سیلیس به کار رفته در آن با قدرت بالایی تصفیه را بدون تولید ترکیبات مضر جانبی انجام می دهند.
 • تصفیه آب استخر باغ و سایر استخرهای روباز با نصب اسکیمر به راحتی انجام می شود. اسکیمرها شبیه به سبد بوده و شاخ و برگ و سایر آلودگی های جامد معلق در آب را جمع آوری می کنند.
 • تصفیه آب استخر با لامپ uv از دیگر مواردی است که برای استخرهای سرپوشیده کاربرد زیادی دارد. بعد از نصب این لامپ ها نیاز به کار جانبی نیست و در بازه زمانی کوتاه بدون تولید ترکیبات جانبی و مواد شیمیایی گندزدایی و ضدعفونی انجام می شود. اگر به دنبال روش تصفیه آب استخر بدون کلر و مواد شیمیایی هستید، این روش یکی از بهترین گزینه ها به شمار می رود.
 • استفاده از دستگاه تصفیه آب استخر یا پمپ از دیگر روش های موثر و ساده به شمار می رود. این پمپ ها دستورالعمل ساده ای داشته و به صورت خودکار روند تصفیه را انجام می دهند.

ساده ترین روش تصفیه استخر باغ

با توجه به اینکه استخر باغ روباز است، در نتیجه اصلی ترین آلودگی آن شاخ و برگ و موارد مشابه است. برای تصفیه و زلال سازی آب استخر باغ می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • جمع آوری آلاینده های جامد با فیلتر شنی
 • جمع آوری شاخ و برگ درختان، پلاستیک و غیره با اسکیمر
 • تصفیه با کلر زنی
 • زلال سازی آب استخر باغ با فیلتر کربنی
 • نصب دستگاه تصغیه آب استخر یا پمپ
 • ازن زنی برای گندزدایی و از بین بردن میکروارگانیسم ها
 • کلر زنی برای گندزدایی آب

تصفیه آب استخر خانگی

اگر استخر خانگی سرپوشیده است به روش های متنوعی می توان تصفیه آن را انجام داد. استفاده از فیلتر شنی، فیلتر کربنی، ازن زنی و کلر زنی، نصب پمپ، تصفیه با نمک، استفاده از لامپ uv از جمله روش های مناسب و ساده برای تصفیه استخر خانگی به شمار می روند. برای استخرهای خانگی روباز علاوه بر موارد فوق می توانید از اسکیمرها برای جمع آوری تکه های بزرگ آلاینده های موجود در آب استفاده کنید.

تصفیه آب استخر بدون کلر

با توجه به مضراتی که کلر برای سلامتی بدن دارند، بسیاری از افراد تا حد امکان از آن برای زلال سازی و تصفیه آب استخر استفاده نمی کنند. روش های جایگزین متعددی برای آن وجود دارد که از بهترین آنها می توان به استفاده از ازن و اشعه uv اشار کرد. این روش ها گندزدایی را با قدرت بالایی انجام داده و هیچ ترکیب مضر در آب استخر باقی نمی ماند.

جمع بندی

ساده ترین روش تصفیه آب استخر بر اساس آنالیزهای انجام شده بر روی پارامترهای مختلف کیفی و شیمیایی آب باید انتخاب شود. علاوه براین، نوع و ظرفیت استخر نیز در این زمینه نقش مهمی دارد و نمی توان از آن غافل شد. بر همین اساس بهترین روش تصفیه آب استخر روباز و سرپوشیده شامل استفاده از فیلتر شنی، فیلتر کربنی، کلرزنی، ازن زنی، اشعه uv، انعقاد، سختی گیر رزینی، نمک و اسمز معکوس است.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی
قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی با توجه به تعداد مراحل پیش تصفیه و فرآیند تصفیه پیاده سازی شده در آن تغییر می کند. اما در...
فرآیند تصفیه هوازی فاضلاب
تصفیه هوازی فاضلاب از جمله فرآیندهای مورد استفاده در تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی است که میکروارگانیسم ها نقش مهمی در آن دارند. این فرآیندها...
تصفیه فیزیکی فاضلاب و آب
تصفیه فیزیکی آب و فاضلاب از ساده ترین روش ها برای جداسازی ذرات جامد معلق هستند که بدون هیچ ماده شیمیایی جانبی یا میکروارگانیسم ها...
شیرابه زباله چیست
شیرابه زباله به آب قهوه ای رنگ استخراج شده از فاضلاب های دپو شده در مراکز دفن فاضلاب شهری و صنعتی گفته می شود که...
تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال
تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال (activated sludge) از کاربردی ترین روش ها برای از بین بردن مواد آلی موجود در فاضلاب به کمک میکروارگانیسم...
mlss در فاضلاب چیست
Mlss در فاضلاب یکی از پارامترهای بسیار مهم است که مقدار کل مواد آلی و معدنی معلق در فاضلاب را نشان می دهد. این پارامتر...
تصفیه بیولوژیکی فاضلاب چیست
تصفیه بیولوژیکی فاضلاب یکی از بی خطرترین روش ها برای حذف مواد آلی از فاضلاب های صنعتی و بهداشتی است که ماده جانبی مضر تولید...
کاربرد هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب
کاربرد هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب مانند سایر جوانب زندگی و صنعت بیش از چیزی است که اغلب افراد تصور می کنند. چون...
تفاوت دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی
تفاوت دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی را می توان در نوع ممبران ها و تعداد آنها، روش تصفیه، نوع پمپ و قطعات داخلی و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *