جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سختی گیر رزینی آب

سختی گیر رزینی آب

سختی گیر رزینی (water softner) یا سختی گیر آب یکی از اصلی ترین تجهیزات تصفیه آب برای حذف مواد معدنی موجود در آب از قبیل کلسیم و منیزیم است. این دستگاه با استفاده از رزین های آنیونی و کاتیونی تبادل یون را انجام داده و منجر به تولید آب نرم می شود. سختی گیر آب صنعتی و خانگی در مدل های تمام اتوماتیک، دستی و نیمه اتوماتیک با بدنه های فلزی و فایبرگلاس در ظرفیت های متنوعی طراحی و تولید شده و در صنایع مختلف کاربرد دارند. صدرامهاب تولیدکننده سختی گیر رزینی اتوماتیک frp و فلزی با طراحی سفارشی دارای کیفیت تضمین شده بوده و محصولات خود را با قیمت مناسب عرضه می کند.

سختی گیر رزینی آب چیست؟

یکی از پارامترهای کیفی آب که اهمیت بالایی در صنعت و تصفیه خانه های آب دارد، درجه سختی است. این پارامتر مقدار کل مواد معدنی و کربنات و بی کربنات های کلسیم و منیزیم، آهن، منگنز و غیره را اندازه گیری می کند. بالا بودن درجه سختی آب منجر به تشکیل لایه های رسوب روی لوله و تاسیسات صنعتی شده و از حل شدن مواد شوینده نیز جلوگیری می کند. به همین دلیل در دستگاه تصفیه آب صنعتی از سختی گیر استفاده می شود.
سختی گیر آب به دستگاهی متشکل از مخزن فلزی یا فایبرگلاس دارای بستری از دانه های رزین آنیونی و کاتیونی گفته می شود. دانه های رزین قدرت تبادل یون بالایی داشته و سدیم آنها جایگزین کلسیم و منیزیم موجود در آب می شود. در این دستگاه آب از روی لایه های رزین عبور کرده و بعد از کاهش درجه سختی تخلیه انجام می شود.
با نصب سختی گیر آب صنعتی از تشکیل لایه های رسوب در جداره لوله و تاسیسات، دیگ های بخار و مخازن و تاسیسات حرارتی و موارد مشابه جلوگیری می شود. لایه های رسوب نه تنها باعث خوردگی سطح می شوند، بلکه مانند عایق عمل کرده و انرژی زیادی برای گرم کردن آب داخل دیگ های بخار و بویلر صرف می شود. به همین دلیل در بسیاری از صنایع سختی گیرها نقش حیاتی و کلیدی ایفا می کنند.

سختی گیر رزینی آب چیست

 

مزایای سختی گیر رزینی آب

در صنایع مختلف و حتی در روند تصفیه آب خانگی قرار گرفتن سختی گیر در مسیر عبور آب مزایای متعددی را به همراه دارد از قبیل:

 • جلوگیری از تشکیل لایه های رسوب به دلیل حذف کلسیم و منیزیم
 • حل شدن مواد شوینده در آب و عدم ایجاد لکه های سفید روی ظروف
 • حفظ سلامت بدن و جلوگیری از بیماری های قلبی، عروقی و پوست و مو
 • بالا بردن طول عمر تاسیسات و تجهیزات صنعتی
 • کاهش مصرف انرژی موتورخانه ها و صنایع

نحوه کار سختی گیر آب رزینی

این تجهیزات از قدرت تبادل یون رزین های آنیونی و کاتیونی برای حذف مواد معدنی استفاده می کنند. با توجه به نوع مواد معدنی موجود در آب، رزین آنیونی و کاتیونی در دستگاه قرار می گیرد. در آب حاوی مقدار زیاد کلسیم و منیزیم رزین های کاتیونی کاربرد داشته و برای حذف ترکیبات حاوی آهن، سولفات و منگنز از رزین آنیونی استفاده می شود.
مراحل کار دستگاه سختی گیر آب صنعتی به صورت زیر است:

 • آب از قسمت بالایی مخزن دستگاه وارد شده و به سمت پایین حرکت می کند.
 • در لایه میانی دستگاه بستری از چند لایه رزین قرار گرفته است. آب از روی دانه های رزین عبور کرده و تبادل یون انجام می شود. یون‌های سدیم موجود در رزین با یون‌های کلسیم و منیزیم آب جابجا می‌شوند.
 • زیر لایه رزینی، بستر سیلیس قرار گرفته و برای جداسازی ذرات جامد معلق در آب کاربرد دارند. این مرحله گل و لای آب را حذف می کند.
 • بعد از عبور آب از این لایه ها، درجه سختی آن کاهش یافته و از قسمت پایین با باز شدن شیر، تخلیه می شود.
 • با گذشت زمان، ظرفیت رزین برای تبادل یونی اشباع می‌شود. در این مرحله، باید رزین احیا شود تا دوباره بتواند یون‌های کلسیم و منیزیم را از آب جذب کند. برای احیای رزین، شیر کنترلی در حالت احیا قرار گرفته و محلول آب و نمک وارد مخزن دستگاه می شود. علاوه بر احیا با محلول آب و نمک، شستشوی معکوس نیز انجام شده و آلودگی های روی دانه های رزین و سیلیس تمیز می شوند.
 • فعال سازی مراحل احیا و شستشوی معکوس در سختی گیرهای مختلف با هم فرق دارد. در صنعت بیشتر از سختی گیر آب صنعتی تمام اتوماتیک استفاده شده و کاربر انسانی در روند آن دخالت ندارد. برخی از دستگاه ها نیمه اتوماتیک و مدل های ارزان آن دستی هستند.

نحوه کار سختی گیر آب رزینی

مشخصات فنی دستگاه سختی گیر آب صنعتی

سختی گیرها دارای تنوع بالایی هستند، اما نوع رزینی بیشترین کاربرد را در بخش های صنعتی دارد. برخی از مشخصات فنی این تجهیزات عبارتند از:

 • دارای مخزن در ابعاد و ظرفیت های مختلف و متناسب با دبی آب ورودی
 • استفاده از ورق های فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل و مواد فایبرگلاس در بدنه مخزن دستگاه
 • تناسب ضخامت بدنه دستگاه با فشار داخلی و خارجی و ظرفیت دستگاه
 • کنترل جریان آب و احیای رزین با شیرهای تمام اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی
 • داری مخازن محلول آب و نمک برای احیای لایه های رزینی
 • استفاده از رزین های آنیونی و کاتیونی با توجه به درجه سختی آب و نوع مواد معدنی موجود در آن

اجزای سختی گیر

برای پیاده سازی مراحل حذف مواد معدنی موجود در آب و کاهش درجه سختی آن، قطعات متعددی در دستگاه به کار می رود که عبارتند از:

 • مخزن: مخزن فلزی یا فایبرگلاس برای ذخیره رزین و آب و سایر قطعات بوده و در ظرفیت های مختلف تولید می شود.
 • رزین: چند لایه رزین آنیونی یا کاتیونی برای تبادل یون روی نازل یونی و بستر سیلیس قرار می گیرد.
 • شیر چند راهه: شیر چند راهه از نوع شیر سولو ولو بوده و برای هدایت جریان آب و تنظیم مراحل سختی گیری و احیای رزین استفاده می‌شود. این شیر دارای چندین پورت است که هر کدام به یک قسمت از سختی گیر متصل می‌شود.
 • مخزن نمک: مخزن کوچک برای ذخیره سازی محلول آب و نمک بوده و در مرحله احیا استفاده می شود. این مخزن کنار منبع اصلی نصب شده و با لوله و شیر کنترلی به هم ارتباط دارند.
 • فشارسنج: برای اندازه گیری مداوم فشار داخلی دستگاه و جلوگیری از آسیب به قطعات و فعال سازی مرحله احیا در صورت لزوم
 • شیر پرکن نمک: برای وصل یا قطع کردن جریان ورود محلول نمک به منبع اصلی در مرحله احیا کاربرد دارد.
 • شیر تخلیه هوا: برای تخلیه هوای داخل منبع و کاهش فشار استفاده می شود.

اجزای سختی گیر

انواع سختی گیر آب از نظر جنس بدنه

یکی از اصلی ترین تفاوت های در انواع دستگاه سختی گیر آب صنعتی، جنس بدنه آنها است. در صنعت از دو متریال برای تولید این مخازن استفاده می شود که عبارتند از:

سختی گیر رزینی FRP

یکی از بهترین و مقاومت ترین انواع سختی گیر در برابر شرایط محیطی و فشار داخلی و خارجی، دستگاه های دارای بدنه فایبرگلاس هستند. سختی گیر رزینی frp به دلیل استفاده از مواد رزینی و الیاف در بدنه آنها، در تماس با مواد خورنده موجود در آب دچار زنگ زدگی نمی شوند. علاوه براین، در برابر نوسان شدید دما، فشار داخلی و خارجی و ضربه نیز استحکام زیادی دارند. در مقایسه با مدل های فلزی، این دستگاه وزن سبک تر و قیمت مناسب تری دارد.

سختی گیر رزینی FRP
صدرامهاب این مدل دستگاه ها را در ظرفیت های مختلفی طراحی و تولید کرده و مشخصات فنی آن در جدول زیر قابل مشاهده است:

سختی گیر رزینی FRP

سختی گیر فلزی

در صنایع بزرگ که دبی آب ورودی به سختی گیر بسیار بالا است، از سختی گیر فلزی با بدنه مقاوم در برابر فشار و ضربه استفاده می شود. در بدنه این دستگاه ها ورق های بسیار مقاوم و ضد زنگ استنلس استیل به کار رفته و به همین دلیل نسبت به فایبرگلاس قیمت بالاتری دارند. مدل های تولید شده با فولاد کربنی به منظور مقاوم سازی در برابر تماس با مواد خورنده با رنگ های اپوکسی پوشانده می شوند.

سختی گیر فلزی
سختی گیر رزینی استیل صدرامهاب تنوع بالایی از نظر ابعاد و ظرفیت داشته و کیفیت آنها تضمین شده است. مشخصات فنی این دستگاه را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید:

مشخصات فنی سختی گیر فلزی

انواع سختی گیر از نظر نوع شیر کنترلی

شیرهای کنترلی به کار رفته در دستگاه برای تنظیم جریان آب، فعال سازی مرحله شستشو و احیا استفاده می شوند. سختی گیرها از نظر نوع شیر کنترلی به کار رفته در آنها با هم فرق دارند و در سه گروه زیر قرار می گیرند:

دستگاه سختی گیر رزینی اتوماتیک

در این دستگاه تمام مراحل فعال سازی ورود آب و کاهش درجه سختی آن، شستشوی معکوس و احیا با محلول آب و نمک به صورت خودکار انجام می شود. بر اساس اطلاعات بدست آمده از ابزارهای اندازه گیری داخل دستگاه، هر یک از مراحل بدون نیاز به دخالت اپراتور فعال می شود. به همین دلیل احتمال خطای دستگاه بسیار پایین بوده و طول آن افزایش زیادی خواهد داشت. سختی گیر تمام اتوماتیک بیشترین کاربرد را در صنعت دارد.

سختی گیر نیمه اتوماتیک

در این دستگاه شیرهای سولو ولو نیمه اتوماتیک به کار رفته و در بازه های زمانی مشخص احیا و شستشو فعال می شوند. شرایط دانه های رزین و میزان کثیفی آنها در زمان فعال سازی احیا در این مدل دستگاه تاثیر ندارد.

سختی گیر دستی

ارزان ترین سختی گیر آب ، مدل های دستی هستند که تمام مراحل احیا، شستشو و قرار گرفتن در حالت سرویس و سختی گیری توسط اپراتور انسانی انجام می شود. این دستگاه احتمال خطای بالایی داشته و به همین دلیل در بخش های صنعتی به ندرت استفاده می شوند.

عوامل موثر در قیمت سختی گیر آب صنعتی

در محاسبه قیمت سختی گیر آب صنعتی فاکتورهای متعددی نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرفیت مخزن: با توجه به اینکه ظرفیت مخزن ارتباط مستقیم با ابعاد آن دارد، در نتیجه می تواند عامل مهمی در قیمت گذاری دستگاه باشد. هر اندازه ظرفیت بیشتر، قیمت نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
 • جنس بدنه: نوع و کیفیت مواد به کار رفته در بدنه مخزن تاثیر زیادی بر قیمت آن دارد. مدل های استیل در اغلب مواقع گران تر از فایبرگلاس هستند.
 • ضخامت بدنه: این تجهیزات از نظر ضخامت بدنه با هم تفاوت دارند. مدل های دارای ضخامت بدنه بیشتر به دلیل استفاده از متریال زیاد در روند ساخت قیمت بالاتری دارند.
 • نوع شیرهای کنترلی: با توجه به اینکه شیرهای تمام اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی در دستگاه به کار رفته، قیمت نهایی دستگاه محاسبه می شود.
 • نوع و کیفیت رزین: رزین های آنیونی و کاتیونی در کیفیت های مختلفی تولید شده و قیمت آنها با هم تفاوت دارد.
 • برند قطعات داخلی: وارداتی یا ایرانی بودن قطعات داخلی و برند تولیدکننده آنها عامل مهمی در قیمت گذاری دستگاه است. دستگاه های دارای قطعات داخلی متعلق به برندهای معتبر قیمت بیشتری دارند.
 • تعداد واسطه های فروش سختی گیر: هر اندازه تعداد واسطه ها میان تولیدکننده و خریدار بیشتر باشد، قیمت نیز افزایش پیدا می کند.
 • خدمات پس از فروش و گارانتی: دستگاه های فاقد تضمین کیفیت و گارانتی و خدمات پس از فروش با قیمت ارزان تری در بازار به فروش می رسند. مدت زمان گارانتی نیز بر قیمت نهایی محصول تاثیرگذار است.
 • نوع کاربرد دستگاه: مدل های صنعتی به دلیل ظرفیت بالا و نوع قطهات داخلی آنها قیمت بیشتر نسبت به سختی گیر آب خانگی دارند.

عوامل موثر در قیمت سختی گیر آب صنعتی

 

قیمت سختی گیر رزینی صدرامهاب

با توجه به اینکه صدرامهاب سازنده سختی گیر رزینی آب است، لذا محصولات خود را بدون واسطه ارائه داده و از نظر قیمت در سطح مناسبی قرار دارد. لازم به ذکر است، در این دستگاه از قطعات متعلق به بهترین برندهای دنیا استفاده شده و متریال بدنه و ضخامت آن دارای تضمین کیفیت هستند. به همین دلیل سختی گیرهای صدرامهاب ارزان نمی باشند، بلکه در مقایسه با کیفیت محصول دارای قیمت مناسب و توجیه شده هستند.
برای استعلام قیمت سختی گیر آب صنعتی می توانید با کارشناسان فروش صدرامهاب تماس بگیرید.

طراحی و ساخت سختی گیر رزینی آب

در طراحی این تجهیزات، تناسب دستگاه با ویژگی های آب اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل تمام محصولات صدرامهاب به صورت سفارشی طراحی و تولید می شود. مراحل طراحی و ساخت سختی گیر آب صنعتی عبارتند از:

 • آنالیز دقیق آب و اندازه گیری درجه سختی و تعیین نوع مواد معدنی
 • محاسبه ظرفیت دستگاه بر اساس دبی آب ورودی
 • انتخاب رزین مناسب بر اساس نوع سختی و مواد معدنی موجود در آب
 • انتخاب متریال مناسب برای بدنه و تعیین ضخامت
 • انتخاب قطعات داخلی و شیرهای کنترلی
 • ساخت دستگاه بر اساس استانداردهای روز دنیا
 • انجام تست های متعدد برای اطمینان از کارایی مناسب دستگاه
 • نصب و راه اندازی در محل
 • آموزش نحوه تعمیر و نگهداری

طراحی و ساخت سختی گیر رزینی آب

فرمول محاسبه ظرفیت سختی گیر آب

برای محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی روش های مختلفی استفاده می شود که یکی از رایج ترین آنها به صورت زیر است:
ظرفیت سختی گیر آب رزینی به میزان سختی آب، حجم آب مصرفی و نوع رزین بستگی دارد. برای محاسبه ظرفیت سختی گیر از فرمول زیر استفاده می‌شود:
C = Q × T × TH × 15.73
در این فرمول:

 • C ظرفیت سختی گیر بر حسب گرین (هر گرین معادل 0.00648 گرم است)
 • Q دبی آب مصرفی بر حسب متر مکعب در ساعت
 • T زمان بین دو احیای متوالی بر حسب ساعت
 • TH سختی کل آب بر حسب میلی گرم در لیتر
 • 15.73: ضریب تبدیل (ثابت)

در مشخصات فنی هر یک از انواع سختی گیرهای فایبرگلاس و فلزی ظرفیت های مختلف آن به همراه سایر پارامترها ارائه شده است.

خرید سختی گیر آب

با توجه به تنوع زیاد در این دستگاه، برای خرید سختی گیر آب رزینی لازم است به فاکتورهای متعددی توجه شود از قبیل:

 • نوع رزین باید با مواد معدنی آب و درجه سختی آن تناسب داشته باشد
 • ظرفیت دستگاه باید با دبی آب ورودی سازگار باشد
 • برای بالا بردن طول عمر دستگاه و کاهش خطای انسانی، بهتر است مدل های تمام اتوماتیک خریداری شوند
 • متریال به کار رفته در بدنه باید مقاومت و استحکام کافی برای تحمل فشار، نوسان دما، عوامل محیطی و تماس با مواد خورنده را داشته باشد.
 • مدل های فلزی حتما با رنگ های اپوکسی باید پوشانده و مقاوم شده باشند.
 • سازنده سختی گیر آب باید برای محصولات خود گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه دهد.

کاربرد دستگاه سختی گیر

تاثیر منفی مواد معدنی بر لوله و تاسیسات صنعتی و سلامتی بدن، باعث کاربرد گسترده سختی گیرها شده است. این تجهیزات دارای کاربردهای متنوعی بوده و برخی از آنها عبارتند از:

سختی گیر رزینی موتورخانه

در موتورخانه ها آب از لوله و تاسیسات مختلفی عبور کرده و به مرور مواد معدنی موجود در آن لایه های رسوبی را تشکیل می دهند. نصب سختی گیر رزینی موتورخانه می تواند بسیاری از این مشکلات حل شوند. دلایل کاربرد این تجهیزات در موتورخانه ها عبارتند از:

 • ایجاد رسوب در لوله‌ها و مبدل‌های حرارتی و کاهش کارایی و افزایش مصرف انرژی موتورخانه
 • خوردگی لوله‌ها و تجهیزات
 • کاهش عمر مفید تجهیزات به دلیل خوردگی با رسوب
 • افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری

سختی گیر آب موتورخانه صدرامهاب در مدل های فلزی و فایبرگلاس در ظرفیت های متنوع طراحی و تولید و در محل نصب و راه اندازی می شوند.

سختی گیر دستگاه تصفیه آب صنعتی

تشکیل لایه های رسوب روی ممبران ها و پایین آمدن طول عمر آنها و کارایی دستگاه، از تاثیرات منفی سختی آب هستند. به همین دلیل قبل از مرحله اسمز معکوس، در روند تصفیه آب سختی گیر رزینی نصب می شود. این تجهیزات در مرحله پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب کاربرد دارد.

سختی گیر دیگ بخار

مواد معدنی موجود در آب در دیگ بخار در اثر حرارت دهی به مرور در جداره های آن لایه های رسوب را تشکیل می دهد. با گذشت زمان ضخامت این لایه ها افزایش یافته و مانند عایق حرارتی عمل می کنند. به همین دلیل دیگ بخار نیاز به حرارت دهی بیشتری داشته و مصرف انرژی افزایش پیدا می کند. علاوه براین، رسوب ها به مرور باعث خوردگی سطح و سوراخ شدن جداره دیگ بخار و بویلر می شوند.
سختی گیر دیگ بخار و بویلر راهکار ایده آلی برای جلوگیری از تشکیل لایه های رسوب و بالا بردن طول عمر آن است.

فروش سختی گیر رزینی

صدرامهاب یکی از تیم های باسابقه در زمینه طراحی و تولید تجهیزات حوزه تصفیه آب و فاضلاب بر اساس استانداردهای بین المللی است. این مجموعه موفق به طراحی و تولید انواع سختی گیر رزینی فلزی و فایبرگلاس در ظرفیت های متنوع شده و محصولات خود را با گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه می دهد. قبل از خرید این محصولات می توانید با کارشناسان فروش صدرامهاب تماس گرفته و از مشاوره رایگان استفاده کنید.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

پکیج تزریق مواد شیمیایی
پکیج تزریق مواد شیمیایی یک سیستم یکپارچه برای تزریق مقدار دقیق و کنترل شده از مواد به فرآیندهای مختلف صنعتی است. این سیستم‌ها در صنایع...
دستگاه کلرزن
کلرزن، پکیج تزریق کلر یا کلریناتور، دستگاهی برای تزریق اتوماتیک مقدار دقیق کلر به آب یا فاضلاب برای گندزدایی و ضدعفونی است. این دستگاه دارای...
فیلتر کربنی
فیلتر کربنی یا فیلتر کربن فعال (carbon filter) یکی از کاربردی ترین تجهیزات تصفیه آب برای کاهش کدورت، بهبود طعم و بوی آب است که...
فیلتر شنی
فیلتر شنی (sand filter) مخزن عمودی یا افقی استوانه ای با بدنه فلزی و فایبرگلاس (FRP) است که با استفاده از دانه های ریز سیلیس...

4 پاسخ

 1. سلام این دستگاه برای موتورخانه کاربرد داره و مدل های مغناطیسی رو پیشنهاد میدین؟

  1. سلام برای موتورخانه ها اغلب نوع رزینی کاربرد داره چون ظرفیت بالاتری نسبت به نوع مغناطیسی دارند

 2. سلام و عرض ادب. قیمت در هر ظرفیت مدل های فایبرگلاس رو میفرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *