جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک یا گند انبار مخازن پیش ساخته یکی از تجهیزات تصفیه فاضلاب برای جمع آوری و پیش تصفیه فاضلاب است که به صورت دفنی در داخل زمین نصب می شوند. برخلاف گذشته که بیشتر این مخازن بتنی و آجری بودند، در حال حاضر مدل های پلی اتیلنی و کاروگیت به دلیل مقاومت بالا کاربرد بیشتری دارند. صدرامهاب تولیدکننده سپتیک تانک پلی اتیلنی کاروگیت با بهترین متریال و طراحی سفارشی در ظرفیت های مختلف است. محصولات این مجموعه همگی دارای تضمین کیفیت بوده و با قیمت مناسب به سراسر ایران ارسال و نصب و راه اندازی می شوند.

سپتیک تانک چیست؟

در ساختمان هایی که به فاضلاب شهری متصل نمی باشند و سطح زمین از سفره های آب زیرزمینی فاصله کمی دارند، لازم است فاضلاب بهداشتی و انسانی ابتدا پیش تصفیه شود. سپتیک تانک مخزنی برای پیش تصفیه فاضلاب است که در آن ته نشینی، تصفیه بیولوژیکی و شناورسازی انجام شده و قادر به 25 تا 30 درصد تصفیه است. این مخازن از دو بخش تشکیل شده و به هم مرتبط هستند. در بخش ابتدایی ته نشینی و تصفیه بیولوژیکی انجام شده و فاضلاب وارد جداره دوم برای نگهداری و تخلیه می شود.

در بسیاری از شهرهای شمالی ایران نصب سپتیک تانک در ویلا، باغ و منازل مسکونی راهکار مناسبی برای جلوگیری از ورود مواد آلی و ذرات چربی و کلوئیدی به سفره های آب زیرزمینی است. بعد از پیش تصفیه، فاضلاب امکان ورود به چاه های جذبی را پیدا می کند. علاوه بر ساختمان های مسکونی، انواع سپتیک تانک را می توان برای کارگاه های عمرانی، رستوران ها، هتل و اقامتگاه ها و کارگاه های صنعتی استفاده کرد.

سپتیک تانک چیست

انواع سپتیک تانک بی هوازی

قبل از معرفی انواع سپتیک تانک ها، لازم است به این نکته اشاره شود که تمام سپتیک تانک ها تصفیه بی هوازی انجام می دهند. به همین دلیل هیچ یک از سیستم های هوادهی در این مخازن کاربرد نداشته و باکتری ها در شرایط بی هوازی مواد آلی را تصفیه می کنند. به همین دلیل میزان لجن تولیدی در گند انبار یا سپتیک تانک کم است.

از نظر جنس بدنه می توان انواع سپتیک تانک را در گروه های زیر قرار داد:

سپتیک تانک بتنی

در بدنه این نوع از سپتیک تانک ها مواد بتنی استفاده شده و این مدل ها در گذشته کاربرد زیادی داشتند. مدل های بتنی بر اساس روش تولید و ساخت به دو گروه دسته بندی می شوند که عبارتند از:

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته

این مدل از مخازن در کارگاه در ظرفیت مورد نظر تولید می شود. سپس مخزن آماده با ماشین آلات به محل نصب انتقال پیدا می کند. در نهایت نصب و راه اندازی انجام می شود. این مدل نصب و راه اندازی با سرعت بالایی دارد، اما هزینه های حمل سپتیک تانک نسبتا زیاد است.

سپتیک تانک درجاریز

این مدل از مخازن با بتن ریزی در محل تولید می شوند و هزینه های حمل و انتقال سپتیک حذف می شود. اما اجرای این نوع نیاز به زمان زیادی دارد.

در یک مقایسه کلی اغلب پروژه ها از مدل های پیش ساخته بیشتر استقبال می کنند. چون نصب و راه اندازی سریع و آسان تری دارند.

سپتیک تانک پلی اتیلن

کاربردی ترین و مقاوم ترین نوع سپتیک تانک، مدل های پلی اتیلنی است. مواد پلی اتیلن مقاومت بالایی در برابر تماس با مواد خورنده و شیمیایی موجود در فاضلاب دارند. به همین دلیل با گذشت زمان جداره داخلی و خارجی مخزن دچار زنگ زدگی و خوردگی نخواهد شد. علاوه براین، این مخازن وزن سبکی نسبت به مدل های فلزی داشته و حمل و نصل و نصب آسان تری دارند.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلنی

 • وزن سبک و حمل و نقل آسان
 • مقاومت بالا در برابر تماس با مواد خورنده و شیمیایی
 • عدم خوردگی و زنگ زدگی به دلیل تماس با نم و رطوبت
 • مقاومت و استحکام بالا در برابر فشار داخلی و خارجی
 • قابلیت جا به جایی و نصب مجدد در مکان جدید
 • سرعت ساخت بالا
 • قابلیت تولید در ظرفیت های بالا به دلیل استحکام زیاد

سپتیک تانک کاروگیت

سپتیک تانک کاروگیت از زیرمجموعه های پلی اتیلن است که به خوبی در برابر فاضلاب صنعتی و بهداشتی مقاومت دارد. از مهم ترین ویژگی های سپتیک تانک کاروگیت، دوجداره بودن آنها است که تاثیر مستقیم بر میزان مقاومت آنها در برابر عوامل محیطی و فشار دارد. مانند مخازن پلی اتیلنی، این نوع از گند انبار طول عمر بالایی داشته و نصب و راه اندازی آسانی داشته و در زمین دفن می شوند. محصولات صدرامهاب اغلب کاروگیت و دوجداره بوده و به همین دلیل کیفیت بالای آنها تضمین شده است.

سپتیک تانک کاروگیت

سپتیک تانک فلزی

در مقایسه با مدل های پلی اتیلنی، سپتیک تانک های فلزی از کاربرد کمتری برخوردار هستند. چون ورق های استیل و فولاد مقاومت مطلوبی در برابر نم و رطوبت زمین ندارند. به همین دلیل با گذشت زمان دچار زنگ زدگی و پوسیدگی می شوند. علاوه براین، سپتیک تانک استیل از نظر قیمت گران تر از مدل پلی اتیلنی و کاروگیت است.

اجزای سپتیک تانک فاضلاب

برای اجرای پیش تصفیه داخل این مخازن به چند بخش تقسیم شده و در آنها اجزای متعددی به کار می رود که عبارتند از:

لوله ورودی فاضلاب

از بخش های مختلف ساختمان با لوله کشی فاضلاب وارد مخزن می شود. علاوه بر لوله، در این بخش از بافل نیز به منظور جلوگیری از برگشت فاضلاب به لوله ها استفاده می شود.

مخزن اولیه

این مخزن حدود 60 درصد از کل ظرفیت سپتیک تانک را به خود اختصاص می دهد. در این بخش فرآیندهای بیولوژیکی بی هوازی و ته نشینی انجام می شود.

دیوار جداکننده و لوله T شکل

برای جلوگیری از تلفیق فاضلاب دو مخزن دیوارجداکننده تعبیه می شود. علاوه براین، لوله و اتصال T شکل برای انتقال فاضلاب مخزن اولیه به ثانویه به کار می رود.

مخزن ثانویه

فاضلاب بعد از طی مراحل تصفیه وارد این مخزن شده و نگهداری می شود و بیشتر برای زلال سازی کاربرد دارد.

لوله تخلیه بیوگاز

در روند تصفیه فاضلاب در شرایط بی هوازی مقدار زیادی بیوگازها تولید می شوند. این گازها از طریق لوله های تخلیه به بیرون هدایت می شوند.

سیستم تخلیه فاضلاب

فاضلاب تصفیه شده از طریق لوله های این بخش به بیرون هدایت می شوند. بافل های تعبیه شده در این بخش از برگشت فاضلاب به داخل مخزن جلوگیری می کنند.

اجزای سپتیک تانک فاضلاب

روش کار سپتیک تانک برای فاضلاب

 • فاضلاب از طریق سیستم لوله کشی در بخش های مختلف ساختمان جمع آوری و به مخزن اولیه سپتیک سرازیر می شود.
 • در مخزن اولیه مواد معلق دارای وزن سنگین به مرور در کف ته نشین شده و توده ای از میکروارگانیسم ها را بوجود می آورند.
 • ذرات کلوئیدی و روغن به دلیل وزن سبک به سطح فاضلاب هدایت می شوند.
 • باکتری ها در شرایط بی هوازی مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می کنند. مواد آلی تجزیه شده به مرور در کف مخزن ته نشین شده و لایه های لجن را تشکیل می دهند.
 • بیوگازهای حاصل از فرآیندهای بی هوازی از طریق لوله های بالای مخزن به بیرون هدایت می شوند.
 • فاضلاب بعد از انجام مراحل پیش تصفیه، از طریق لوله و اتصالات T شکل وارد مخزن ثانویه می شود.
 • ذرات ریز و معلق باقی مانده در فضلاب خروجی از فاز اول، در مخزن ثانویه به سطح فاضلاب انتقال پیدا می کند.
 • در نهایت فاضلاب از مخزن تخلیه شده و به چاه جذبی یا زمین های اطراف هدایت می شود.

ظرفیت سپتیک تانک

در ساخت سپتیک تانک، محاسبه ظرفیت از اهمیت بالایی برخوردار است. ظرفیت سپتیک تانک براساس نوع کاربری ساختمان و تعداد افراد حاضر در آن محاسبه می شود. در جدول زیر میزان فاضلاب تولیدی در واحدهای مختلف درج شده و بر همین اساس ظرفیت روزانه سپتیک محاسبه می شود.

ظرفیت سپتیک تانک

نحوه محاسبه قیمت سپتیک تانک

در محاسبه قیمت سپتیک تانک یکی از مهم ترین فاکتورها جنس بدنه است. کیفیت متریال اولیه و ضخامت جداره های گند انبار تاثیر زیادی بر قیمت آنها دارد. به همین دلیل است که بسیاری از سپتیک تانک ها بر اساس وزن قیمت گذاری می شوند. علاوه براین، ابعاد سپتیک تانک و ظرفیت آن نیز عامل تاثیرگذار بر قیمت سپتیک تانک است. با افزایش ظرفیت مخزن، متریال بیشتری برای ساخت آن به کار رفته و در نهایت باعث بالا رفتن قیمت نهایی محصول می شود.

لیست قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی

محصولات صدرامهاب دارای بدنه پلی اتیلن کاروگیت بوده و در ظرفیت های مختلف طراحی و تولید می شوند. لیست قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن صدرامهاب در جدول زیر ارائه شده است.

ظرفیت قیمت (ریال) قطر (mm) طول (cm)
قیمت سپتیک 2 متر مکعب 158.000.000 ریال 1000 255
قیمت سپتیک 3 متر مکعب 228.000.000 ریال 1200 270
قیمت سپتیک 4 متر مکعب 258.000.000 ریال 1200 353
قیمت سپتیک 5 متر مکعب 297.000.000 ریال 1200 450
قیمت سپتیک 8 متر مکعب 430.000.000 ریال 1400 520
قیمت سپتیک 10 متر مکعب 490.000.000 ریال 1600 500
قیمت سپتیک 12 متر مکعب 545.000.000 ریال 1400 780
قیمت سپتیک 15 متر مکعب 660.000.000 ریال 2000 480
قیمت سپتیک 20 متر مکعب 810.000.000 ریال 2000 640
قیمت سپتیک 30 متر مکعب 1.150.000.000 ریال 2500 610
قیمت سپتیک 40 متر مکعب 1.640.000.000 ریال 2500 800
قیمت سپتیک 50 متر مکعب 2.100.000.000 ریال 2500 1020
قیمت سپتیک 60 متر مکعب 2.450.000.000 ریال 2500 1225
قیمت سپتیک 70 متر مکعب 2.550.000.000 ریال 2500 1420

کاربرد سپتیک تانک

با توجه به تاثیر بالای این مخازن در از بین بردن مواد آلی و آلاینده های فاضلاب با کمترین هزینه و اشغال فضای کم، کاربردهای متعددی را می توان برای آنها ارائه داد. برخی از موارد کاربرد این مخازن عبارتند از:

سپتیک تانک برای ویلا

در ویلاهای خارج از محدوده شهری و مناطقی که امکان اتصال به فاضلاب شهری را ندارند، برای جلوگیری از ورود آلاینده های فاضلاب به چاه جذبی این مخازن کاربرد دارند. سپتیک تانک ویلا در مقایسه با مدل های صنعتی ظرفیت کمتری داشته و در ابعاد کوچک تولید می شود. بعد از طراحی و ساخت، نصب این تجهیزات به صورت دفنی انجام شده و به همین دلیل فضای زیادی از محوطه ویلا را اشغال نمی کنند.

سپتیک تانک صنعتی

مهم ترین تفاوت سپتیک تانک صنعتی با مخازن نصب شده در ویلا و باغ و مناطق مسکونی، ظرفیت آنها است. در مدل های صنعتی به دلیل فاضلاب ورودی بیشتر، ظرفیت مخزن بیشتر در نظر گرفته می شود. نحوه تصفیه و اجزای داخلی این تجهیزات با سایر مدل ها تفاوتی ندارد.

سپتیک تانک چربی گیر

از مهم ترین چالش ها در تصفیه فاضلاب رستوران و آشپزخانه ها، وجود مقدار زیاد ذرات روغنی و کلوئیدی است. برای جلوگیری از ورود این آلاینده ها ابتدا فاضلاب وارد سپتیک تانک شده و در بعد از پیش تصفیه به چاه جذبی انتقال پیدا می کند. علاوه براین، این مخازن نقش گند انبار را ایفا می کنند. در نتیجه رستوران های خارج از شهر که چاه جذبی ندارند از این مخازن برای جمع آوری فاضلاب می توانند استفاده کنند. با توجه به اینکه سپتیک ها دارای دریچه تخلیه هستند، بعد از پر شدن ظرفیت آنها تخلیه سپتیک تانک توسط تانکر انجام می شود.

سپتیک تانک چربی گیر

مزایای سپتیک تانک فاضلاب صدرامهاب

 • طراحی و ساخت سفارشی بعد از آنالیز دقیق فاضلاب
 • قابلیت تولید در ظرفیت های مختلف
 • دارای بدنه دوجداره و تک جداره پلی اتیلن
 • دارای تضمین کیفیت و خدمات پس از فروش
 • نصب و راه اندازی بعد از ساخت توسط کارشناسان باتجربه
 • ارائه اطلاعات کاربردی برای تعمیر و نگهداری سپتیک تانک
 • دارای امکان جا به جایی و نصب مجدد در مکان جدید
 • دارای بدنه کاملا مقاوم در برابر فشار داخلی و خارجی
 • عدم زنگ زدگی و خوردگی بدنه و جداره داخلی و خارجی سپتیک در تماس با مواد شیمیایی

ساخت سپتیک تانک

در ساخت سپتیک تانک رعایت استانداردها، انتخاب متریال باکیفیت، تعیین ضخامت مناسب برای بدنه و محاسبه دقیق ظرفیت از اهمیت بالایی برخوردار است. تیم صدرامهاب ساخت این تجهیزات را بر اساس استانداردهای روز دنیا انجام داده و به همین دلیل راندمان و کارایی بالای آنها تضمین شده است. با توجه به اینکه تمام این محصولات به صورت سفارشی طراحی و تولید می شوند، لذا از نظر ظرفیت تطابق کامل با فاضلاب ورودی دارد.

خرید سپتیک تانک فاضلاب

لازم به ذکر است، برای خرید سپتیک تانک صدرامهاب ابتدا باید سفارش خود را ثبت کنید. چون هیچ یک از این محصولات به صورت پیش ساخته آماده فروش نمی باشند. بلکه بعد از ثبت سفارش مشتری، کارشناسان صدرامهاب ظرفیت مخازن را بر اساس تعداد افراد حاضر در ساختمان و نوع کاربری آن محاسبه کرده و بر همین اساس ابعاد تعیین می گردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید سپتیک تانک برای فاضلاب می توانید با کارشناسان فروش صدرامهاب تماس بگیرید.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ایستگاه پمپاژ فاضلاب
ایستگاه پمپاژ فاضلاب یا لیفت استیشن فاضلاب یکی از کاربردی ترین تجهیزات تصفیه فاضلاب است که به عنوان بالابر و ایجاد فشار برای هدایت پساب...
چربی گیر رستوران
چربی گیر رستوران (grease trap) محصولی از صدرامهاب برای جداسازی ذرات چربی و روغنی موجود در فاضلاب آشپزخانه ها و رستوران های است که در...

4 پاسخ

 1. سلام مهندس. سپتیک تانک برای ویلا چه جنسی و ظرفیتی پیشنهاد میدین که طول عمر بالایی داشته باشه؟

  1. سلام جناب کارگزار، در یک مقایسه کلی می توان گفت مدل های پلی اتیلن بهترین کارایی و طول عمر رو دارن. ظرفیت سپتیک تانک به تعداد افراد ساکن در ویلا و میزان فاضلاب تولیدی در شبانه روز بستگی دارد

 2. سلام خروجی سپتیک مستقیم وارد چاه میشه یا باید با تانکر تخلیه انجام بشه؟

  1. سلام. بستگی به شرایط محیط داره. اگر چاه جذبی در فاصله کمی از سپتیک قرار داره میتونین خروجی رو به چاه انتقال بدین. در غیر این صورت با تانکر تخلیه انجام می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *