لوگو صدرا مهاب
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
فیلتر کربنی

فیلتر کربنی

فیلتر کربنی یا فیلتر کربن فعال (carbon filter) یکی از کاربردی ترین تجهیزات تصفیه آب برای کاهش کدورت، بهبود طعم و بوی آب است که در صنایع مختلف استفاده می شود. این فیلترها در ظرفیت های گوناگون با بدنه استنلس استیل، استیل و فایبرگلاس تولید شده و تصفیه را با کربن فعال پودری، گرانولی و بلاکی انجام می دهند. صدرامهاب، تولیدکننده فیلتر کربنی تصفیه آب صنعتی در ظرفیت های مختلف و کاملا سفارشی بوده و محصولات خود را با قیمت مناسب و گارانتی طراحی و تولید می کند.

فیلتر کربنی چیست؟

مواد آلی باعث کدر شدن رنگ و تغییر طعم و بوی آب می شود و به شدت کیفیت آب را کاهش می دهد. در روند تصفیه فاضلاب نیز بالا بودن مقدار مواد آلی روند تصفیه را با چالش های زیادی مواجه می کند. یکی از روش های موثر در این زمینه استفاده از کربن اکتیو برای حذف مواد آلی و بهبود طعم، بو و کدورت آب است. فیلتر کربن اکتیو به دلیل قدرت جذب سطحی بالای کربن فعال با سرعت بالا مواد آلی محیط را حذف و تصفیه را انجام می دهد.
در ساختار مواد آلی اصلی ترین عنصر کربن است و به همین دلیل کربن فعال با سرعت بالا آنها را جذب می کند. به عبارت دیگر، مواد آلی موجود در آب با کربن فعال پیوند قطبی برقرار کرده و از این طریق جداسازی آنها از آب انجام می شود. فیلتر کربن فعال تصفیه آب به دستگاهی با مخزن فلزی یا فایبرگلاس گفته می شود که در آب بستری از لایه های کربن اکتیو تعبیه شده است. با عبور آب از روی این لایه ها مواد آلی با کربن فعال پیوند قطبی برقرار کرده و آب تصفیه شده از شیر تخلیه پایین مخزن به بیرون هدایت می شود.

فیلتر کربنی چیست؟

مشخصات فنی فیلتر کربن اکتیو تصفیه آب صدرامهاب

در ساختار این فیلترها چند قطعه نقش مهم و اصلی دارند که عبارتند از:

 • مخزن اصلی با بدنه استیل، استنلس استیل و فایبرگلاس
 • بستری از چند لایه کربن اکتیو پودری، گرانولی و بلاکی
 • بستری از دانه های سیلیس
 • شیر ورودی در بالای مخزن
 • شیر تخلیه در پایین مخزن

فیلتر کربنی صدرامهاب از نظر ابعاد و سایر ویژگی ها تنوع بالایی داشته و مشخصات فنی آن را در جداول زیر می توانید مشاهده کنید:

مشخصات فنی فیلترکربن اکتیو

مشخصات فنی فیلترکربن اکتیو فایبرگلاس

طرز کار فیلتر کربن

 • آب از بالاترین قسمت مخزن از طریق شیر ورودی به داخل هدایت می شود.
 • آب حاوی مواد آلی و سایر آلاینده ها از بستر کربن اکتیو عبور می کند. مواد آلی با کربن ها پیوند قطبی بسیار قوی ایجاد کرده و از آب جدا می شوند.
 • آب از لایه های سیلیس عبور کرده و دانه های بسیار ریز معلق در آن در این مرحله حذف و روی این بستر تجمع می کنند.
 • آب تصفیه شده از پایین مخزن با باز شدن شیر از دستگاه تخلیه می شود.

طرز کار فیلتر کربن

انواع فیلتر کربنی تصفیه آب

در تولید فیلتر کربن تصفیه آب صنعتی متریال های گوناگونی برای بدنه استفاده شده و بر همین اساس این محصولات دسته بندی می شوند که عبارتند از:

فیلتر کربنی فلزی

مقاوم ترین و سنگین ترین فیلترهایی هستند که در بدنه آنها استیل و استنلس استیل به کار می رود. هر دو نوع این فیلترها به دلیل مقاومت و استحکام زیاد در ظرفیت های بالا تولید می شوند. با توجه به اینکه در مدل های استیل از ST 37 استفاده می شود، برای افزایش مقاومت آنها در برابر خوردگی، جداره های داخلی با رنگ های اپوکسی مقاوم سازی می شود. مدل های استنلس استیل با ST 304 تولید شده و به همین دلیل در سطح بالایی از مقاومت در برابر فشار، ضربه، نوسانات دمایی و تماس با مواد خورنده قرار دارد.
محصولات صدرامهاب در هر دو نوع استیل و استنلس استیل تولید شده و برای مقاوم سازی آنها از رنگ های اپوکسی زینگ ریچ و پلی اورتان استفاده میشود.

فیلتر کربنی فلزی

فیلتر کربنی فایبرگلاس FRP

مواد فایبرگلاس نسبت به استیل وزن سبک و قیمت ارزان تری داشته و مقاومت آنها در برابر خوردگی نیز بالا است. به همین دلیل فیلترهای دارای ظرفیت کمتر از 30 مترمعکب در ساعت اغلب با این متریال تولید می شوند. صدرامهاب از بهترین مواد فایبرگلاس با طول عمر بالا و کیفیت تضمین شده در این گروه از محصولات خود استفاده کرده و گارانتی ارائه می دهد.
علاوه بر تنوع در متریال به کار رفته در بدنه این تجهیزات، نوع کربن فعال موجود در آنها نیز با هم تفاوت دارد. بر اساس نوع کربن فعال می توان این فیلترها را در گروه های زیر دسته بندی کرد:

 • فیلتر کربن بلاک
 • فیلتر کربن اکتیو پودری
 • فیلتر کربن فعال گرانولی

لازم به ذکر است که در محصولات صدرامهاب از کربن فعال JACOBI اصل سوئد استفاده شده و کارایی بالای آنها به اثبات رسیده است. مدل های دارای کربن پودری بهترین کارایی را داشته و بعد از آن مدل های حاوی کربن گرانولی توصیه می شود. با توجه به اینکه این دستگاه ها در صدرامهاب به صورت سفارشی طراحی و تولید می شوند، بعد از آنالیز آب و بر اساس میزان و نوع آلاینده ها کربن مناسب انتخاب می شود.

فیلتر کربنی فایبرگلاس FRP

ویژگی های فیلتر کربنی صدرامهاب

 • طراحی و تولید صد در صد سفارشی
 • استفاده از کربن فعال JACOBI اصل سوئد
 • انجام تست های متعدد برای بالا بردن تحمل فشار دستگاه
 • دارای تحمل فشار تست 10 بار و فشار کاری 4 بار
 • مقاوم سازی بدنه با مواد پلی اورتان مرغوب
 • دارای شیرهای اتوماتیک RUNXIN اصل
 • تولید فیلترهای فایبرگلاس با مخازن تایوانی و آمریکایی مرغوب
 • دارای سیستم بک واش اتوماتیک
 • نصب و راه اندازی آسان
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • قابلیت تولید در ظرفیت های متنوع
 • دارای گارانتی و خدمات پس از فروش

روش بهبود راندمان فیلتر کربنی تصفیه آب صنعتی

با استفاده مداوم از این فیلترها بر روی دانه های کربن فعال مقدار زیادی گل و لای تجمع کرده و باعث کاهش قدرت جذب آنها می شود. علاوه براین، دانه های سیلیس نیز کارایی خود را به دلیل گل و لای زیاد از دست می دهند. برای این منظور این فیلترها به گونه ای طراحی شده اند که شستشوی ساده ای داشته و به صورت اتوماتیک بک واش یا شستشوی فعال در آنها فعال می شود.
برای بالا بردن راندمان کربن فعال، آب از پایین مخزن با فشار به سمت بستر سیلیس و کربن هدایت می شود. با حرکت عکس آب از پایین به بالا، گل و لای روی کربن و دانه های سیلیس جدا شده و در نهایت آب آلوده تخلیه می شود.

کاربرد فیلتر کربنی

قدرت بالای کربن فعال در جداسازی مواد آلی و عدم تولید ترکیبات مضر جانبی باعث کاربرد گسترده آن در صنایع گوناگون شده است. برخی از موارد کاربرد این فیلترها عبارتند از:

 • تصفیه آب استخر
 • تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس
 • فیلتر کربن تصفیه فاضلاب
 • تصفیه آب صنایع غذایی
 • تصفیه آب نساجی و رنگرزی
 • تصفیه آب صنایع دارویی

کاربرد کربن فیلتر

محاسبه ظرفیت فیلتر کربنی

محاسبه دقیق ظرفیت فیلتر کربنی برای عملکرد بهینه سیستم تصفیه آب و جلوگیری از اشباع زودهنگام فیلتر و افت راندمان آن ضروری است. روش های مختلفی برای محاسبه ظرفیت فیلتر وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. یکی از ساده ترین روش ها محاسبه ظرفیت بر اساس غلظت آلاینده ها و دبی جریان آب است. فرمول کلی آن به صورت زیر است:

ظرفیت فیلتر (کیلوگرم) = (غلظت آلاینده (میلی گرم در لیتر) × دبی جریان (لیتر در دقیقه) × زمان کارکرد (دقیقه)) / (1000 × ظرفیت جذب کربن (میلی گرم بر گرم))
در روند طراحی فیلتر کربن توسط کارشناسان صدرامهاب، ظرفیت به طور دقیق محاسبه شده و بر همین اساس ابعاد مخزن تعیین می گردد. به دلیل تناسب ظرفیت دستگاه با ویژگی های آب و دبی آن این فیلترها از کارایی بالایی برخوردار هستند.

محاسبه ظرفیت فیلتر

قیمت فیلر کربن فعال

قیمت این فیلترها بر اساس ظرفیت، ابعاد مخزن، جنس و ضخامت بدنه، نوع و مقدار کربن فعال و سیلیس، برند قطعات داخلی محاسبه می شود. علاوه براین، برخی از قطعات به کار رفته در این دستگاه وارداتی بوده و به همین دلیل قیمت فیلتر کربنی با نوسان نرخ ارز دچار تغییر می شود. محصولات صدرمهاب توسط این مجموعه طراحی و تولید شده و به صورت مستقیم و بدون واسطه برای خریدار ارسال می شود. به همین دلیل قیمت مناسب تری نسبت به سایر مراکز فروش این تجهیزات دارد.

طراحی و ساخت فیلتر کربن فعال

صدرامهاب تولیدکننده فیلتر کربن فعال تصفیه آب صنعتی در ظرفیت های گوناگون براساس استانداردهای روز دنیا است. محصولات این مجموعه دارای طراحی سفارشی بوده و تمام بخش های آن با نوع آب تناسب کامل دارد. علاوه براین، در هر مرحله از طراحی و تولید، تست های متعدد برای سنجش میزان مقاومت دستگاه در برابر فشار داخلی و خارجی، تماس با مواد خورنده، نوسانات دمایی و عوامل محیطی انجام می شود.

طراحی و ساخت فیلتر کربن فعال

خرید فیلتر کربن اکتیو

با توجه به اینکه محصولات این مجموعه به صورت سفارشی طراحی و تولید می شوند، لذا فیلتر آماده تحویل برای خرید وجود ندارد. برای خرید فیلتر کربنی ابتدا باید سفارش خود را ثبت کنید تا طراحی دستگاه بعد از آنالیز آب توسط کارشناسان صدرامهاب انجام شود. در نهایت دستگاه با رعایت تمام استانداردها تولید و بعد از تست های متعدد در محل نصب و راه اندازی می شود.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید دستگاه فیلتر کربن فعال تصفیه آب فلزی و فایبرگلاس می توانید با کارشناسان صدرامهاب تماس بگیرید.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

پکیج تزریق مواد شیمیایی
پکیج تزریق مواد شیمیایی یک سیستم یکپارچه برای تزریق مقدار دقیق و کنترل شده از مواد به فرآیندهای مختلف صنعتی است. این سیستم‌ها در صنایع...
دستگاه کلرزن
کلرزن، پکیج تزریق کلر یا کلریناتور، دستگاهی برای تزریق اتوماتیک مقدار دقیق کلر به آب یا فاضلاب برای گندزدایی و ضدعفونی است. این دستگاه دارای...
سختی گیر رزینی آب
سختی گیر رزینی (water softner) یا سختی گیر آب یکی از اصلی ترین تجهیزات تصفیه آب برای حذف مواد معدنی موجود در آب از قبیل...
فیلتر شنی
فیلتر شنی (sand filter) مخزن عمودی یا افقی استوانه ای با بدنه فلزی و فایبرگلاس (FRP) است که با استفاده از دانه های ریز سیلیس...

4 پاسخ

 1. سلام جنس بدنه محصولات شما چیه و چقدر ظرفیت دارن؟ اطلاعات بیشتر درباره این فیلتر رو از کدوم بخش سایت می تونیم بخونیم؟

  1. سلام این محصولات با بدنه فلزی و فایبرگلاس تولید میشن. در متن مشخصات فنی به طور کامل درج شده است و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 021-88876714 تماس بگیرید

 2. سلام، دو سال قبل فیلتر کربنی برای کارگاه خریداری کردیم و خیلی خوب بود. اما جدیدا نمیتونه به درستی آب رو تصفیه کنه. آیا نیاز به احیا و شستشو داره؟

  1. سلام احتمال کاهش کارایی کربن اکتیو داخل فیلتر وجود دارد. اگر با شستشو مشکل برطرف نشد، کربن ها باید تعویض شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *