جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن تک جداره (PE) یکی از کاربردی ترین انواع لوله در سیستم آبرسانی کشاورزی و آب آشامیدنی است که در اثر پلیمریزاسیون اتیلن تولید می شود. به دلیل استفاده از مواد پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)، این لوله ها مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار، ضربه، نوسان شدید دمایی و تماس با مواد خورنده داشته و به همین دلیل در بسیاری از صنایع جایگزین لوله های فلزی شده اند. صدرامهاب تولیدکننده انواع لوله پلی اتیلن فشار قوی و کشاورزی در گریدهای PX80 و PX100 در سایزهای متنوع بوده و محصولات خود را با قیمت مناسب ارائه می دهد.

لوله پلی اتیلن تک جداره چیست؟

لوله پلی اتیلن تک لایه نوعی لوله است که در آن پلیمرهای ترموپلاستیک به کار می رود. این لوله ها از یک لایه تشکیل شده و از نظر ضخامت و قطر تنوع بالایی دارند. مواد پلی اتیلن از نظر چگالی و میزان مقاومت در انواع LDPE با چگالی پایین، چگالی کم خطی (LLDPE)، چگالی متوسط (MDPE) و چگالی بالا (HDPE) تقسیم بندی می شوند. لوله های تک لایه از مواد پلی اتیلن چگالی بالا تولید شده و به همین دلیل ساختار بسیار فشرده ای داشته و در برابر ضربه، فشار و عوامل محیطی مقاومت بیشتری نسبت به سایر پلی اتیلن ها دارد.
جداره داخلی و بدنه این لوله ها کاملا صاف و صیقلی بوده و به همین دلیل تا حد مطلوبی از افت فشار در لوله ها جلوگیری می کند. نوع مواد به کار رفته در این لوله ها باعث افزایش مقاومت مکانیکی و شیمیایی آنها شده و انعطاف پذیری بالای اجرای لوله کشی با لوله پلی اتیلن در سطوح ناهموار را آسان می کند.

لوله پلی اتیلن تک جداره چیست

لوله پلی اتیلن فشار قوی

یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از لوله های پلی اتیلنی تک لایه، مقاومت بسیار بالای آنها در برابر فشار داخلی و خارجی است. به همین دلیل به این لوله ها لوله پلی اتیلن فشار قوی گفته می شود. به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار، از این لوله ها برای انتقال آب آشامیدنی و کشاورزی و سیستم های آبیاری استفاده می شود. این لوله ها بر اساس میزان تحمل فشار به دو گروه زیر دسته بندی می شوند:

 • لوله PX80: این لوله ها دارای چگالی 0.95 بوده و تا 8 مگاپیکسل فشار داخلی و خارجی را می توانند تحمل کنند. لازم به ذکر است، این لوله ها در برابر تابش اشعه مارابنفش خورشید مقاومت مطلوبی ندارد و به همین دلیل بهتر است تا حد امکان روکار اجرا نشوند.
 • لوله PX100: از بهترین لوله های پلی اتیلنی فشار قوی می توان به لوله هایی اشاره کرد که در آنها از مواد پلی اتیلن گرید PX100 استفاده می شود. این لوله ها تا 100 مگاپیکسل فشار را تحمل کرده و به خوبی در برابر فشار و تابش نور خورشید مقاومت می کنند. چگالی این لوله ها 0.96 است.
 • لوله های پلی اتیلن تک لایه در گرید PX63 نیز تولید می شوند. اما این گروه از لوله ها مقاومت کمتری نسبت به فشار داشته و به همین دلیل برای شبکه های آبرسانی به ندرت استفاده می شوند.

انواع گرید لوله پلی اتیلن تک لایه

همان طور که اشاره شد، انواع لوله پلی اتیلن تک جداره در گریدهای PX80، PX100 و PX63 تولید می شوند. ویژگی های هر یک از این گریدها در جدول زیر نمایش داده شده است:

خواص لوله PX100 لوله PX80
استحکام  10 مگا پاسکال  8 مگا پاسکال
مقاومت در برابر اشعه UV مقاوم مقاومت پایین
دانسیته دانسیته بیشتر و ضخامت کمتر دانسیته کمتر و ضخامت بیشتر
وزن وزن کمتر وزن بیشتر
چگالی 0.96 0.95

تفاوت لوله پلی اتیلن تک جداره و دوجداره چیست؟

در حالت کلی می توان لوله های پلی اتیان را در گروه های تک جداره و دوجداره دسته بندی کرد. نوع تک جداره این لوله ها دارای جداره داخلی و خارجی کاملا صاف و صیقلی بوده و برای آبرسانی کاربرد دارند. لوله های دوجداره یا لوله کاروگیت از مقاومت شیمیایی بسیار بالایی برخوردار بوده و برای انتقال فاضلاب استفاده می شود. لوله های دوجداره دارای جداره داخلی صاف و بدنه موج دار و حلقه ای بوده و به همین دلیل در برابر فشار خارجی مقاومت بسیار زیادی دارد.
نوع دیگری از لوله های دوجداره پلی اتیلن، لوله های اسپیرال است که در قطرهای بسیار بالا تولید می شوند. این لوله ها از نظر مقاومت در سطح بالایی قرار داشته و بیشتر در تولید منهول و سپتیک تانک و مخازن کاربرد دارند.

تفاوت لوله پلی اتیلن تک جداره و دوجداره

مزایای لوله پلی اتیلن تک لایه

 • مقاومت بالا در برابر تماس با مواد شیمیایی و خورنده
 • مقاومت بالا در برابر سایش با ذرات ریز و تیز
 • طول عمر بالا
 • وزن بسیار سبک و قابلیت جا به جایی آسان و سریع
 • استحکام بالا و عدم ترک و شکستگی در صورت تماس با اجسام سنگین
 • قدرت تحمل بالا در برابر فشار داخلی و خارجی
 • انعطاف پذیری بالا
 • تنوع زیاد از نظر سایز و قطر داخلی
 • افت فشار بسیار کم به دلیل پایین بودن ضریب اصطکاک جداره صاف و صیقلی داخلی
 • نصب آسان و سریع
 • مقاومت بالا در برابر افزایش دما تا 80 درجه سانتی گراد
 • مقاومت زیاد در برابر کاهش دما تا -70 درجه سانتی گراد

معنی رنگ های لوله پلی اتیلن

انواع رنگ لوله پلی اتیلن

 • مشکی با خط های کرم، انتقال فاضلابی
 • مشکی با خط های قرمز یا قهوه ای، شبکه های آبرسانی روستایی
 • سیاه و سفید با نوارهای بنفش، انتقال آب قابل بازیافت
 • کاملا نارنجی، انتقال کابل های برق
 • مشکی ساده، قابل استفاده برای تمامی مصارف به جز گاز
 • مشکی با خط های آبی، انتقال آب آشامیدنی
 • مشکی با خط های زرد و کاملا زرد، انتقال گاز
 • کاملا سفید، لوله بالای خطوط
 • مشکی با خط های قرمز، آبرسانی آتش نشانی
 • کاملا سفید، مصارف مخابراتی

کاربرد لوله پلی اتیلنی تک لایه

با توجه به میزان مقاومت این لوله ها در برابر فشار و عوامل محیطی، این لوله ها بیشتر در محیط هایی استفاده می شود که سیال مواد شیمیایی کمتری داشته باشد. برخی از اصلی ترین موارد کاربرد این لوله ها عبارتند از:

لوله پلی اتیلن کشاورزی

از این لوله ها در انتقال آب استخراج شده از چاه عمیق یا آبهای سطحی به مزارع استفاده می شود. به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش، ذرات شن و ماسه موجود در آب در زمان حرارت با سرعت بالا به جداره داخلی لوله آسیب وارد نمی کند. علاوه براین، این لوله ها انعطاف پذیری بالایی دارند، به همین دلیل روی سطوح ناهموار مزارع کشاورزی دچار ترک و شکستگی نخواهند شد.
از دیگر موارد کاربرد این لوله ها در سیستم های آبیاری قطره ای است. لوله های دارای سایز و قطر کم برای انتقال آب و انتشار آن به صورت قطره ای استفاده می شوند. نوسان شدید دما به این لوله ها آسیب نمی زند و به همین دلیل اجرای روکار آنها طول عمر لوله را کم نخواهد کرد.

لوله پلی اتیلن کشاورزی

لوله پلی اتیلن آبرسانی

یکی از اصلی ترین کاربردهای این لوله ها در شبکه های آبرسانی مناطق روستایی و حومه شهر است. وزن سبک، نصب آسان، مقاومت بالا در برابر فشار و تنوع زیاد از نظر سایز و قطر شرایط استفاده از این لوله ها را در انتقال آب بهبود داده است. با توجه به اینکه لوله های فولادی با گذشت زمان دچار زنگ زدگی می شدند و آب را آلوده می کردند، در حال حاضر با لوله های پلی اتیلن جایگزین شده اند.

لوله پلی اتیلن انتقال کابل

از دیگر موارد کاربرد این لوله ها می توان به انتقال کابل های برق و مخابرات اشاره کرد. در شبکه های زیرزمینی برای جلوگیری از آسیب به کابل ها و نظم دادن به آنها از لوله های پلی اتیلن مقاوم و تک لایه استفاده می شود.
علاوه بر موارد فوق، این لوله ها در سیستم های تهویه هوا، انتقال گاز و شبکه های زهکشی نیز استفاده می شوند.

سایز لوله پلی اتیلن تک جداره

سایزبندی لوله پلی اتیلن

ردیف قطر دهانه داخلی بر حسب میلیمتر سایز بر اساس اینچ
1 20 ½
2 25 ¾
3 32 3
4 40 1 /1.4
5 50 1 / 1.2
6 63 2
7 75 2 / 1.2
8 90 3

نحوه تولید لوله پلی اتیلن تک لایه

تولید این لوله ها به روش اکستروژن و با مواد گرانولی اتیلنی انجام می شود. مواد گرانولی دارای دو نوع خود رنگ یا سیاه و سفید هستند. لوله هایی که با مواد گرانولی خود رنگ تولید می شوند، به دلیل رنگ تیره نیاز به افزودنی ندارند. اما لوله های دارای گرانول سفید رنگ سفید داشته و برای تیره شدن باید مواد افزودنی به آن اضافه شود که کیفیت لوله را کاهش می دهد.
تولید لوله پلی اتیلن تک جداره شامل چندین مرحله اصلی است که به طور خلاصه عبارتند از:

 • گرانول‌های پلی اتیلن به داخل اکسترودر تغذیه می‌شوند. اکسترودر شامل یک سیلندر و یک مارپیچ است که گرانول‌ها را ذوب کرده و به جلو هدایت می‌کند. در این فرآیند، گرانول‌ها تحت حرارت و فشار قرار گرفته و به شکل مذاب در می‌آیند.
 • ماده مذاب پلی اتیلن به سمت قالب هدایت می شود تا شکل نهایی لوله را به خود بگیرد. این قالب ها از نظر قطر و سایز و ضخامت تنوع زیادی دارد.
 • لوله خروجی از قالب وارد بخش کالیبراسیون می‌شود. در این مرحله، لوله از طریق یک محفظه خلاء و آب خنک عبور می‌کند تا به شکل و اندازه نهایی خود برسد و سرد شود. کالیبراسیون به تنظیم دقیق ابعاد لوله کمک می‌کند.
 • پس از خنک شدن، لوله توسط دستگاه‌های کششی به جلو کشیده می‌شود. این دستگاه‌ها به کنترل سرعت خروج لوله و همچنین به جلوگیری از تغییر شکل ناخواسته لوله کمک می‌کنند. علاوه براین، سطح بیرونی لوله شکل گرفته و کاملا صاف و صیقلی می شود.
 • لوله‌های تولید شده به طول‌های مورد نظر برش داده می‌شوند. دستگاه‌های برش خودکار برای این کار استفاده می‌شوند که با دقت بالا طول‌های دقیق را فراهم می‌کنند.
 • لوله‌های تولید شده باید تحت آزمایش‌ها و بررسی‌های مختلف قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که مطابق با استانداردهای مورد نیاز هستند. این آزمایش‌ها شامل بررسی ضخامت، قطر، مقاومت کششی و فشار می‌شوند.

نحوه تولید لوله پلی اتیلن تک لایه

انواع روش اتصال لوله پلی اتیلن

اتصالات لوله به لوله پلی اتیلن از اهمیت زیادی برخوردارند و در سیستم‌های مختلف انتقال مایعات و گازها کاربرد دارند. انواع اتصالاتی که برای لوله‌های پلی اتیلن استفاده می‌شوند به طور کلی به دو دسته اصلی اتصالات جوشی و اتصالات مکانیکی تقسیم می‌شوند. هر دسته شامل انواع مختلفی از اتصالات است که عبارتند از:

اتصال جوش لب به لب

در این روش، دو انتهای لوله یا اتصال پلی اتیلن با استفاده از یک دستگاه حرارتی ذوب شده و سپس به یکدیگر فشرده می‌شوند تا اتصال محکمی ایجاد شود. این روش برای لوله‌های با قطر بزرگ مناسب است و نیاز به تجهیزات خاصی دارد.

اتصال جوش الکتروفیوژن

در این روش، اتصالات الکتروفیوژن که شامل یک کوپلر با سیم‌های گرمایی داخلی است، استفاده می‌شود. دو انتهای لوله در داخل کوپلر قرار گرفته و با اعمال جریان برق، سیم‌های داخلی گرم شده و پلی اتیلن را ذوب می‌کنند تا اتصال برقرار شود.

اتصالات فشاری

این نوع اتصالات شامل یک بوش و یک مهره فشاری است که با فشردن مهره، لوله به بوش محکم می‌شود. نصب این اتصالات آسان و سریع است و برای سیستم‌های فشار پایین مناسب است.

اتصالات رزوه ای

این اتصالات شامل رزوه‌هایی در انتهای لوله‌ها و اتصالات است که با پیچاندن آن‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. برای سیستم‌های کوچک و مصارف خانگی کاربرد دارند.

اتصالات فلنجی

در این نوع اتصال، فلنج‌ها به انتهای لوله‌ها جوش داده شده و با استفاده از پیچ و مهره به هم متصل می‌شوند. برای سیستم‌های با فشار بالا و قطر بزرگ مناسب هستند و امکان جدا کردن و اتصال مجدد را فراهم می‌کنند.

قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن تک جداره بر اساس گرید، قطر و سایز و ضخامت آنها محاسبه می شود. علاوه براین، در این لوله ها گرانول های متفاوتی استفاده می شوند که از نظر کیفیت درجه بندی می شوند. به همین دلیل نوع مواد اولیه و کیفیت آنها به شدت بر قیمت لوله پلی اتیلن تک لایه اثرگذار است. برای استعلام قیمت این لوله ها می توانید با کارشناسان فروش صدرامهاب تماس بگیرید.

خرید لوله پلی اتیلن تک جداره

در انتخاب و خرید لوله پلی اتلین تک لایه کیفیت مواد اولیه به کار رفته در آنها از بیشترین اهمیت برخوردار است. علاوه براین در روند ساخت باید تمام استانداردها رعایت شده باشد. محصولات صدرامهاب دارای این ویژگی ها بوده و همگی با تضمین کیفیت ارائه می شوند. انواع لوله پلی اتیلن تک جداره صدرامهاب به صورت شاخه ای و کناف از در سایزهای 50 تا 1200 میلیمتر با قابلیت تحمل فشار 2.5 تا 40 اتمسفر تولید می شوند.

فروش لوله پلی اتیلن در تهران

به دلیل تنوع زیاد در محصولات صدرامهاب از نظر سایزبندی و کیفیت، تیم فروش لوله پلی اتیلن تک جداره این مجموعه آماده ارائه مشاوره رایگان قبل از خرید می باشد. در زمان ثبت سفارش ابتدا فاکتورهایی از قبیل کاربرد مورد نظر، ضخامت لوله و فشار کاری و سایز توسط مشتری ثبت شده و مناسب ترین لوله تولید و تحویل داده می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن های پایین صفحه با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

لوله کاروگیت
لوله کاروگیت (Corrugated Pipe) از پرکاربردترین انواع لوله در شبکه های انتقال فاضلاب و سایر سیالات است که با مواد پلی اتیلنی به صورت دوجداره...
دریچه منهول
دریچه منهول یک درپوش یا پوشش محافظ برای پوشاندن ورودی منهول های نصب شده در سطح خیابان ها، معابر و جاده ها است که در...
منهول کاروگیت
منهول کاروگیت (corrugate manhole) سازه های استوانه ای تولید شده با لوله های دوجداره HDPE است که به صورت عمودی داخل زمین قرار می گیرند....
منهول پلی اتیلن
منهول پلی اتیلن (Polyethylene manhole) یا آدم رو یکی از کاربردی ترین تجهیزات برای نگهداری، اتصال و بازرسی آسان از شبکه های آب، برق، مخابرات...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *