جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
مخزن استیل

مخزن استیل

مخزن استیل یکی از تجهیزات مهم در اغلب صنایع برای آماده سازی، نگهداری و حمل مواد است که اغلب ساختار استوانه ای تک جداره، دوجداره و سه جداره (پروسس تانک) دارند. این مخازن از ورق های بسیار مقاوم استنلس استیل ساخته شده و به همین دلیل کاملا ضدزنگ و مقاوم در برابر خوردگی، فشار و نوسانات دمایی هستند. صدرامهاب؛ مرکز ساخت مخزن استیل در ظرفیت های متنوع 30، 50، 100، 500، 1000، 2000 لیتری و غیره با طراحی سفارشی است. محصولات این مجموعه بدون واسطه با قیمت مناسب ارائه شده و دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند.

مخزن استیل چیست؟

در صنایع مختلف از جمله صنعت تولید مواد غذایی، لبنیات، عرقیجات، نفت و پتروشیمی و غیره از مخازن استیل برای نگهداری مواد استفاده می شود. این مخازن در حالت های افقی و عمودی در شکل های استوانه ای، معکب و هرمی ساخته شده و متناسب با نوع کاربرد آنها به صورت تک جداره، دوجداره و سه جداره طراحی و تولید می شوند. از مهم ترین ویژگی های این مخازن می توان به مقاومت بالا در برابر تماس با نم و رطوبت، مواد شیمیایی و خورنده، نوسان دما و فشار داخلی و خارجی اشاره کرد. چون تمام بخش های این مخازن از ورق های استنلس استیل 304 و 316 تولید می شود.
با توجه به اینکه استیل نوعی فولاد آلیاژی حاوی آهن، کروم و کربن و نیکل است، به همین دلیل به شدت در برابر خوردگی مقاوم است. فولاد حاوی این ترکیبات ضد زنگ بوده و گریدهای 304 و 316 آن بیشترین کاربرد را در صنعت دارد. ابعاد و ظرفیت مخازن استنلس استیل در مرحله طراحی بر اساس میزان سیال قابل نگهداری در آن محاسبه می شود. به همین دلیل این مخازن از نظر ظرفیت دارای تنوع بسیار بالایی هستند.

مخزن استیل چیست

انواع مخزن استیل

مخازن استنلس استیل علاوه بر تنوع از نظر ظرفیت، بر اساس تعداد جداره ها در گروه های متنوعی دسته بندی می شوند. به عنوان مثال، انواع مخزن استیل صدرامهاب عبارتند از:

مخزن استیل تک جداره

رایج ترین نوع این مخازن، به صورت تک جداره تولید شده و بیشترین کاربرد را برای نگهداری و حمل مواد دارد. مخزن استیل آب و مخزن استیل شیر از نوع تک جداره هستند. لازم به ذکر است، ورق های استیل 304 و 316 مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار، ضربه و تماس با مواد خورنده دارد. به همین دلیل تک جداره بودن این مخازن به معنای مقاومت پایین آنها نیست. ضخامت ورق های به کار رفته در مخزن به اندازه ایست که به خوبی می تواند شرایط محیطی را تحمل کند.

مخزن استیل دوجداره

در صنایعی که هدف خنک سازی یا گرم کردن سیال و مواد موجود در مخزن است، مدل های دوجداره کاربرد دارند. مخزن استیل دوجداره از دو بخش تشکیل شده و اغلب میکسردار هستند تا همزدن مواد را برای ایجاد تعادل دمایی انجام دهند. در جداره داخلی این مخازن مواد نگهداری می شوند و میکسر نیز در همین قسمت قرار می گیرد. در جداره بیرونی سیال گرم یا سرد قرار گرفته و باعث تغییر دمای بخش داخلی می شود.

مخزن استیل دوجداره

مخزن استیل سه جداره

مخزن استیل سه جداره یا پروسس تانک استیل در صنایعی کاربرد دارد که هدف تبدیل کردن مواد است. ساختار این مخازن به گونه ای طراحی می شود که مواد اولیه در مخزن قرار گرفته و بعد از انجام فعالیت و واکنش های متعدد در نهایت به ماده جدید تبدیل می شود. در جداره داخلی مواد اولیه قرار می گیرند و سیال گرم یا سرد در جداره دوم وجود دارد. در نهایت یک جداره بیرونی نوعی عایق گرمایی و حرارتی است که از جداره دوم محافظت می کند.
در طراحی پروسس تانک استیل فرمولاسیون صنعت مورد نظر و ظرفیت مواد تولیدی مدنظر قرار می گیرد. در این مخازن همزن و میکسر قرار می گیرد تا آماده سازی مواد راحت تر انجام شود. به عنوان مثال، در برخی از این مخازن تجهیزاتی از قبیل گیج دما، فشار سنج، PH متر، شیر برداشت نمونه، شیر اطمینان، همزن یا میکسر و دریچه های بازدید استفاده می شود. این مخازن در صنایع لبنی و تولید ماست و خامه زنی کاربرد گسترده ای دارند.

انواع مخزن استیل از نظر کاربرد

به دلیل مقاومت بسیار بالای این مخازن در برابر خوردگی و نوسانات دمایی در بسیاری از صنایع کاربرد دارند. از رایج ترین موارد کاربرد می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

مخزن آب استیل

مخزن استیل آب برای حمل و نگهداری آب آشامیدنی و کشاورزی کاربرد دارد. در مناطقی که شبکه لوله کشی آب وجود ندارد، از طریق تانکر و مخازن استیل آبرسانی انجام می شود. برای حفظ سلامت آب، بدنه داخلی مخزن باید مقاومت بسیار بالایی در برابر تماس با نم و رطوبت و املاح موجود در آب داشته باشد و دچار زنگ زدگی نشود. مخزن استیل کوچک برای ویلا و باغ ها برای نگهداری آب کاربرد زیادی دارد و برای آبرسانی به مناطق روستایی و غیره از مخازن بزرگ استفاده می شود.

مخزن آب استیل

مخزن استیل شیر

مهم ترین ویژگی برای نگهداری و حمل شیر، خنک سازی و جلوگیری از فاسد شدن شیر است. مخازن دوجداره میکسردار برای حمل شیر کاربرد دارد. این مخازن خنک سازی را انجام داده و برای ایجاد تعادل دمایی میکسرهای آن استفاده می شوند.

مخزن آبسردکن استیل

برای آبسردکن های صنعتی مخازن استیل به دلیل ضدزنگ بودن و مقاومت بالا در برابر فشار داخلی و خارجی و تماس با مواد خورنده بیشترین کاربرد را دارد. این مخازن دارای دریچه بازدید بوده و برای تمیز کردن و شستشوی لایه های رسوب داخلی می توان از آن استفاده کرد.

مخزن استیل دوجداره میکسردار

مخزن استیل دوجداره میکسردار یک نوع خاص از مخازن استیل است که دارای دو جداره برای حفظ دما و یک سیستم میکسر (همزن) داخلی برای هم‌زدن و مخلوط کردن محتویات داخل مخزن است. این مخازن معمولاً در صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی و تولید نوشیدنی‌ها و جایی که نیاز به حفظ دمای خاص و مخلوط کردن مداوم مواد وجود دارد به کار می‌روند.
از مهم ترین ویژگی های این مخازن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دو جداره بودن: جداره داخلی و جداره بیرونی که بین آنها یک لایه عایق حرارتی قرار دارد، این ویژگی کمک می‌کند تا دمای محتویات داخل مخزن حفظ شود.
 • سیستم میکسر داخلی: همزن‌های مکانیکی یا الکتریکی که برای مخلوط کردن مداوم یا دوره‌ای مواد داخل مخزن به کار می‌روند می‌توانند به صورت پروانه‌ای، پره‌ای یا مارپیچی باشند.

مخزن استیل دوجداره میکسردار

ویژگی های مخزن استیل صدرامهاب

 • طراحی صد درصد سفارشی
 • تولید مخزن دخیره استیل با ورق های استیل درجه یک 304 و 316
 • مقاومت بالا در برابر نوسان دمایی
 • مقاومت بالا در تماس با مواد خورنده
 • استحکام بالا در برابر فشار داخلی و خارجی
 • دارای دریچه بازدید برای تعمیر و نگهداری آسان
 • قیمت مناسب به دلیل ارائه مخزن بدون واسطه
 • دارای گارانتی و خدمات پس از فروش

کاربرد مخزن استیل

مخازن استیل در بسیاری از صنایع کاربرد دارند که برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • ذخیره و نگهداری مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، لبنیات و آبمیوه‌ها
 • نگهداری مواد دارویی و شیمیایی حساس
 • ذخیره مواد شیمیایی خورنده و خطرناک
 • ذخیره نفت، گاز و مواد پتروشیمی
 • ذخیره آب آشامیدنی

کاربرد مخزن استیل

ساخت مخزن استیل

در ساخت مخزن استیل استانداردها و فاکتورهای متعددی باید رعایت شود تا در نهایت محصول کیفیت لازم را برای استفاده در صنعت مورد نظر داشته باشد. یکی از مهم ترین این فاکتورها، تناسب ساختار مخزن با نوع کاربرد آن است. بعد از آنالیز دقیق محیط نصب و کاربرد مخزن، تک جداره یا دو و سه جداره بودن آن مشخص می شود. سپس ظرفیت و ابعاد مخزن و همچنین عمودی یا افقی بودن آنها تعیین می گردد.
ساخت مخزن استیل عمودی برای محیط هایی کاربرد دارد که محدودیتی در ارتفاع سقف محل نصب آن وجود نداشته باشد. بسیاری از مخازن پروسس استیل از نوع عمودی تولید شده و دارای دریچه بازدید هستند. مخزن افقی استیل اغلب برای حمل مواد مانند حمل آب و شیر استفاده می شود. دریه بازدید مخازن افقی در بالای مخزن قرار دارد و شیرهای تخلیه در بخش های مختلفی نصب می شوند.
با توجه به اینکه تمام مراحل ساخت مخزن استیل تک جداره، دوجداره و سه جداره در صدرامهاب به صورت سفارشی انجام می شود، لذا بیشترین تناسب را با نوع کاربرد آن دارد. علاوه براین، در روند ساخت از باکیفیت ترین ورق های استنلس استیل 304 و 316 استفاده شده و استانداردها در جوشکاری آنها رعایت می شود. در نهایت بعد از تست های متعدد محصول با کیفیت تضمین شده به مشتری ارائه می شود.

ساخت مخزن استیل

خرید مخزن استیل

برای خرید مخزن استیل فاکتورهای متعددی باید رعایت شود از قبیل:

 • نوع فولاد: مهم‌ترین نوع‌های فولاد ضد زنگ که در ساخت مخازن استفاده می‌شود، شامل 304 و 316 است. فولاد 316 دارای مقاومت بالاتری در برابر خوردگی به خصوص در محیط‌های نمکی و اسیدی است.
 • اطمینان حاصل کنید که درجه فولاد استفاده شده با نیازهای خاص صنعتی شما سازگار باشد، به ویژه اگر مخزن در معرض مواد شیمیایی خورنده یا دماهای بالا قرار دارد.
 • با توجه به حجم موادی که نیاز به ذخیره‌سازی دارند، ظرفیت مناسبی را انتخاب کنید.
 • اندازه و فضای مورد نیاز: بررسی کنید که فضای کافی برای نصب و استفاده از مخزن در محل مورد نظر وجود دارد.
 • با توجه به نیاز و فضای موجود، انتخاب کنید که مخزن به صورت افقی یا عمودی باشد.
 • دوجداره یا تک‌جداره و سه جداره بودن مخزن را براساس کاربردشان انتخاب کنید.
 • در صورت نیاز به هم زدن مواد، مخازن میکسردار را در نظر بگیرید.
 • در صورت نیاز به کنترل دما، مخازنی با قابلیت نصب تجهیزات گرمایشی یا سرمایشی را انتخاب کنید.
 • وجود دریچه‌های مناسب برای سهولت در تمیزکاری و بازرسی مخزن
 • خرید از تولید کنندگان معتبر و شناخته شده که دارای استانداردهای بین‌المللی مانند ISO، ASME یا دیگر استانداردهای صنعتی هستند.
 • اطمینان حاصل کنید که مخزن دارای گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب است.
 • مقایسه قیمت‌ها از چندین تامین‌کننده مختلف برای اطمینان از بهترین قیمت
 • مطمئن شوید که مخزن انتخابی در برابر شرایط محیطی محل نصب مقاوم است.

قیمت مخزن استیل

قیمت مخزن استیل بر اساس فاکتورهای مختلفی از قبیل نوع مخزن (تک جداره، دوجداره و سه جداره)، ابعاد و ظرفیت، تجهیزات جانبی موجود در مخزن، نوع و درجه استیل محاسبه می شود. در مرحله طراحی اولیه مخزن، قیمت آن توسط کارشناسان صدرامهاب محاسبه و اعلام می شود. جهت استعلام قیمت مخزن استیل آب و غیره می توانید با کارشناسان فروش صدرامهاب تماس بگیرید.

ردیف شرح قیمت به تومان
1 قیمت مخزن استیل تک جداره 500 لیتری 38,500,000
2 قیمت مخزن استیل دو جداره 500 لیتری 81,800,000
3 قیمت مخزن استیل تک جداره 1,000  لیتری 52,100,000
4 قیمت مخزن استیل دو جداره 1,000 لیتری 97,700,000
5 قیمت مخزن استیل تک جداره 2,000 لیتری 72,800,000
6 قیمت مخزن استیل دو جداره 2,000 لیتری 139,500,000
7 قیمت مخزن استیل تک جداره 3,000 لیتری 91,500,000
8 قیمت مخزن استیل دو جداره 3,000 لیتری 159,000,000
9 قیمت مخزن استیل تک جداره 5,000 لیتری 128,000,000
10 قیمت مخزن استیل دو جداره 5,000 لیتری 198,000,000
11 قیمت مخزن استیل تک جداره 10,000 لیتری 179,000,000
12 قیمت مخزن استیل دو جداره 10,000 لیتری 338,000,000
13 قیمت مخزن استیل تک جداره 15,000 لیتری 297,500,000
14 قیمت مخزن استیل دو جداره 15,000 لیتری 364,800,000
15 قیمت مخزن استیل تک جداره 20,000 لیتری 344,900,000
16 قیمت مخزن استیل دو جداره 20,000 لیتری 489,100,000

فروش مخزن استیل

صدرامهاب یکی از مراکز باسابقه در زمینه طراحی و ساخت و فروش مخزن استیل دوجداره میکسردار، تک جداره و سه جداره (پروسس تانک) در ظرفیت های متنوع است. محصولات این مجموعه به صورت صد درصد سفارشی تولید شده و بدون واسطه با قیمت مناسب ارائه می شود. این مخازن همگی دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند و می توانید از مشاوره رایگان قبل از خرید آنها استفاده کنید.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

مخزن FRP
مخزن FRP یا مخازن پلیمر تقویت‌شده با الیاف، از ترکیب مواد پلیمری و الیاف تقویتی ساخته می‌شوند. این مخازن حمل و نگهداری مواد به دلیل...
مخزن گازوئیل پلی اتیلن
مخزن گازوئیل پلی اتیلن و کاروگیت به عنوان یکی از اجزای اصلی در سیستم‌های ذخیره‌سازی سوخت به عنوان مخزن نگهداری و حمل مواد است که...
مخزن فایبرگلاس
مخزن فایبرگلاس GRP (Glass Reinforced Plastic) که با نام های دیگری از قبیل مخزن کامپوزیت و مخزن پانلی نیز شناخته شده است، یکی از کاربردی...
مخزن اسید
مخزن اسید یا مخزن نگهداری اسید منابع بسیار مقاوم در برابر خوردگی هستند که در بسیاری از صنایع به عنوان مخزن نگهداری و حمل مواد...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *