جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
مراحل طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب

مراحل طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب جدید

طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی و بهداشتی شامل مجموعه گسترده ای از محاسبات، آنالیز و بررسی شرایط است که به صورت تخصصی انجام می شود. کوچک ترین خطا در هر یک از مراحل آنالیز، اندازه گیری، طراحی و ساخت منجر به کاهش راندمان و کارایی پکیج تصفیه خانه فاضلاب و خسارت های مادی هنگفت خواهد شد. در ادامه جزئیات کاملی درباره پارامترها و اطلاعات مورد نیاز، تجهیزات، نحوه انتخاب فرآیندها، متریال، ظرفیت و غیره برای طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب جدید ارائه می دهیم.

لزوم طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب

یکی از چالش های مهم در تمام جوامع بشری، مصرف بالای آب و تبدیل آن به فاضلاب است. بخش های صنعتی، شهری و مسکونی در شبانه روز مقدار زیادی آب مصرف کرده و آلاینده های مختلف به آن وارد شده و در نهایت به فاضلاب تبدیل می شوند. ورود فاضلاب به طبیعت باعث آلوده شدن محیط زیست، آب های سطحی و سفره های آب زیرزمینی شده و در نهایت سلامت انسان و جانداران را تحت تاثیر قرار می دهد.
یکی دیگر از معایب تولید فاضلاب صنعتی و بهداشتی، مصرف بالای آب در شرایطی است که تمام دنیا با خشکسالی و بحران کم آبی مواجه هستند. در نتیجه با طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی و بهداشتی می توان تا حد زیادی از پساب های تصفیه شده در سایر صنایع مجدد استفاده کرد.
جوامع پیشرفته با طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب گام بزرگی در کاهش مصرف سوخت های فسیلی برداشته اند. چون در روند تصفیه با برخی از روش ها می توان بیوگاز تولید کرد و به عنوان سوخت استفاده میشود. همچنین، در برخی از روش های نوین تصفیه فاضلاب در روند تصفیه برق تولید میشود که مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد.
در نتیجه می توان دلایل ساخت تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی و صنعتی را به صورت زیر بیان کرد:

 • جلوگیری از ورود آلاینده های شیمیایی، آلی، باکتری و پاتوژن ها به محیط زیست و آب های سطحی
 • ممانعت از شیوع بیماری های واگیردار در انسان، آبزیان و سایر جانداران
 • کاهش مصرف آب با بازچرخانی فاضلاب
 • تولید بیوگاز و جریان برق و کاهش مصرف سوخت های فسیلی

مراحل طراحی تصفیه خانه فاضلاب صنعتی و بهداشتی

راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب بزرگ و کوچک از چند مرحله تشکیل شده است که در حالت کلی می توان آنها را به دو بخش طراحی و ساخت دسته بندی کرد. طراحی تصفیه خانه فاضلاب یکی از مهم ترین گام ها است و زمان زیادی را به خودش اختصاص می دهد. مهم ترین گام ها در طراحی تصفیه خانه صنعتی و بهداشتی شامل موارد زیر است:

آنالیز فاضلاب

فاضلاب های صنعتی و بهداشتی با توجه به نوع آلاینده های وارد شده به آن دارای ویژگی های متفاوتی است. به همین دلیل در ابتدایی ترین مرحله طراحی باید فاضلاب آنالیز شود و پارامترهای کیفی آن اندازه گیری شوند. در این مرحله مواردی از قبیل BOD، COD، TSS، TDS، TP و دما و غیره به طور دقیق اندازه گیری می شوند. مقدار هر یک از این پارامترها نشان دهنده میزان آلودگی فاضلاب بوده و در انتخاب فرآیند تصفیه موثر هستند.

بررسی کیفیت فاضلاب خروجی

یکی دیگر از گامهای مهم در طراحی تصفیه خانه فاضلاب، بررسی کیفیت خروجی مورد نظر است. با توجه به نوع فاضلاب ورودی و استانداردهای ارائه شده از سوی سازمان محیط زیست، خروجی تصفیه خانه ها باید در سطح خاصی از کیفیت قرار داشته باشند.

انتخاب فرآیند تصفیه فاضلاب

با توجه به پارامترهای کیفی و مقادیر بدست آمده از آنالیز فاضلاب و کیفیت خروجی مورد نظر در گام بعد باید نوع فرآیندهای تصفیه انتخاب شوند. در تصفیه فاضلاب صنعتی و غیره تنها با یک روش نمی توان آلاینده ها را حذف کرد و به مجموعه ای از فرآیندهای فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی نیاز است.
فرآیندهای بیولوژیکی تنوع بسیار زیادی دارند و با توجه به نوع مواد آلی و آلاینده ها در این مرحله تعیین می گردد که روش های هوازی مناسب هستند یا بی هوازی؟ سپس یک یا چند زیرمجموعه از روش های هوازی و بی هوازی انتخاب و در کنار سایر فرآیندها به کار می رود.

اندازه گیری دبی فاضلاب و تعیین ظرفیت

گام بسیار مهم بعدی در طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب، محاسبه ظرفیت است. با توجه به دبی فاضلاب ورودی به تصفیه خانه در طی شبانه روز و نوع فرآیندهای مناسب برای تصفیه و استانداردهای متعدد ظرفیت محاسبه می شود. این مرحله نیاز به تخصص و دقت بالایی دارد و ظرفیت هر یک از مخازن تصفیه باید کاملا با مقدار فاضلاب ورودی تناسب داشته باشد.

تخمین بودجه مورد نیاز

در روند تصفیه فاضلاب تجهیزات مختلفی نیاز است و به همین دلیل قبل از ساخت تصفیه خانه فاضلاب ابتدا باید میزان بودجه تخمین زده شود. این گام در پروژه های بزرگ اهمیت زیادی دارد و گاهی کوچک ترین اشتباه منجر به کسری بودجه شدید و اشکال در زمان بندی اتمام پروژه می شود.
در نهایت بر اساس طرح ارائه شده، تعداد نفرات مورد نیاز برای انجام پروژه مشخص شده و زمان بندی ارائه می شود.

طراحی تصفیه خانه فاضلاب صنعتی و بهداشتی

مراحل ساخت تصفیه خانه فاضلاب صنعتی و بهداشتی

بعد از ترسیم طرح تصفیه خانه و تهیه نقشه چند بعدی با نرم افزارهای تخصصی این حوزه، ساخت آغاز می شود. مراحل ساخت تصفیه خانه فاضلاب شامل عبارتند از:

بررسی شرایط محیطی

در مرحله ساخت ابتدا باید ویژگی های خاک و میزان قدرت جذب و استقامت آن باید بررسی شود. علاوه براین، شرایط آب و هوایی، میزان فاصله از مناطق مسکونی، آب های سطحی و غیره نیز باید بررسی شوند. در نهایت بهترین نقطه برای راه اندازی تصفیه خانه انتخاب می شود.

انتخاب متریال بدنه مخازن تصفیه خانه فاضلاب

در گام بعد باید متریال مناسب برای ساخت تصفیه خانه انتخاب شود. با توجه به ظرفیت تصفیه خانه و نحوه راه اندازی آن از مواد مختلفی استفاده میشود که رایج ترین آنها بتن، فلزات، پلی اتیلن و فایبرگلاس است. تصفیه خانه های بزرگ شامل چندین حوضچه بتنی هستند که به صورت روباز یا سرپوشیده اجرا می شوند. برای کارخانه های کوچک تر از پکیج تصفیه خانه فاضلاب صنعتی استفاده میشود که با مواد فلزی، پلی اتیلن و پلی اتیلن قابل تولید هستند.
متریالی برای بدنه حوضچه های تصفیه خانه استفاده میشود که در برابر فشار داخلی و خارجی، نوسانات دمایی و تماس با مواد خورنده موجود در فاضلاب استقامت کافی را داشته باشد.

تهیه تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب

با توجه به نوع فرآیندهای مورد نیاز برای تصفیه، تجهیزات خاصی استفاده میشود. در این مرحله باید تجهیزات را از نظر برند، قدرت، جنس و کارایی با طرح ارائه شده در گام های قبل انتخاب و خریداری کرد. از مهم ترین تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی و صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آشغالگیرهای دستی و مکانیکی
 • پمپ
 • همزن های صنعتی
 • اسکیمر
 • سیستم های هوادهی
 • پکیج تزریق مواد شیمیایی
 • سیستم های فیلتراسیون غشایی
 • بیوفیلتر برای برخی از فرایندهای تصفیه بیولوژیکی
 • تجهیزات اکسیداسیون در صورت لزوم

رعایت ضوابط طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب

در تمام مراحل طراحی و ساخت تصفیه خانه های فاضلاب بهداشتی و صنعتی لازم است استانداردها و اصول رعایت شوند. سازمان های مختلف از جمله حفاظت محیط زیست، آتش نشانی، بهداشت و غیره استانداردهای مختلفی را برای این منظور ارائه داده اند از قبیل:

 • فاصله تصفیه خانه از مناطق مسکونی
 • فاصله تصفیه خانه از آب های سطحی
 • فاصله تصفیه خانه از کارخانه و منبع تولید فاضلاب
 • رعایت ایمنی در تمام مراحل ساخت حوضچه های تصفیه
 • انتخاب فرآیند مناسب برای تصفیه متناسب با کیفیت خروجی مورد تایید سازمان بهداشت و محیط زیست

طراحی و ساخت پکیج تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه خانه فاضلاب یا به صورت حوضچه های روباز و سرپوشیده هستند و یا به صورت پکیج های کاملا بسته ارائه می شوند. طراحی و ساخت هر یک از این دو نوع تصفیه خانه نیاز به تخصص و تجربه بالایی دارد تا در نهایت بالاترین کارایی را بتوان از آن دریافت کرد. صدرامهاب متشکل از تیم مهندسی و کارشناسی باتجربه در این حوزه بوده و تمام مراحل طراحی و ساخت را بر اساس استانداردهای روز دنیا انجام می دهد. محصولات این مجموعه به صورت اختصاصی طراحی شده و به دلیل استفاده از متریال باکیفیت دارای گارانتی و خدمات پس از فروش است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره قبل از طراحی و ساخت پکیج تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی و صنعتی می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

پیش تصفیه آب شیرین کن صنعتی
پیش تصفیه آب یکی از واحدهای بسیار مهم در دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس است که تاثیر مستقیم بر افزایش طول عمر...
قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی
قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی با توجه به تعداد مراحل پیش تصفیه و فرآیند تصفیه پیاده سازی شده در آن تغییر می کند. اما در...
فرآیند تصفیه هوازی فاضلاب
تصفیه هوازی فاضلاب از جمله فرآیندهای مورد استفاده در تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی است که میکروارگانیسم ها نقش مهمی در آن دارند. این فرآیندها...
تصفیه فیزیکی فاضلاب و آب
تصفیه فیزیکی آب و فاضلاب از ساده ترین روش ها برای جداسازی ذرات جامد معلق هستند که بدون هیچ ماده شیمیایی جانبی یا میکروارگانیسم ها...
شیرابه زباله چیست
شیرابه زباله به آب قهوه ای رنگ استخراج شده از فاضلاب های دپو شده در مراکز دفن فاضلاب شهری و صنعتی گفته می شود که...
تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال
تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال (activated sludge) از کاربردی ترین روش ها برای از بین بردن مواد آلی موجود در فاضلاب به کمک میکروارگانیسم...
mlss در فاضلاب چیست
Mlss در فاضلاب یکی از پارامترهای بسیار مهم است که مقدار کل مواد آلی و معدنی معلق در فاضلاب را نشان می دهد. این پارامتر...
تصفیه بیولوژیکی فاضلاب چیست
تصفیه بیولوژیکی فاضلاب یکی از بی خطرترین روش ها برای حذف مواد آلی از فاضلاب های صنعتی و بهداشتی است که ماده جانبی مضر تولید...
کاربرد هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب
کاربرد هوش مصنوعی در تصفیه آب و فاضلاب مانند سایر جوانب زندگی و صنعت بیش از چیزی است که اغلب افراد تصور می کنند. چون...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *