جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن (Polyethylene manhole) یا آدم رو یکی از کاربردی ترین تجهیزات برای نگهداری، اتصال و بازرسی آسان از شبکه های آب، برق، مخابرات و فاضلاب در زیر زمین است که به صورت عمودی نصب می شود. این تجهیزات ساختاری چند بخشی داشته و از انتهای آن لوله و سیم و کابل عبور کرده و امکان ورود انسان به آن برای بازرسی شبکه وجود دارد. صدرامهاب تولیدکننده منهول پلی اتیلن فاضلابی، مخابراتی و برق و غیره در ابعاد متنوع با بهترین متریال پلی اتیلن بر اساس استانداردهای روز دنیا بوده و با قیمت مناسب محصولات خود را ارائه می دهد. در ادامه اطلاعات جامعی درباره انواع منهول پلی اتیلنی، کاربرد، مزایا، نحوه نصب و نکات مهم برای خرید آن را ارائه خواهیم داد.

منهول پلی اتیلن چیست؟

در انتقال لوله های آب و فاضلاب و کابل های برق و مخابرات و موارد مشابه در زیر زمین، لازم است در برخی از نقاط تغییر مسیر انجام شود. علاوه براین، شبکه های زیرزمینی نیاز به بازرسی دوره ای و تعمیر قطعات داشته که توسط نیروهای انسانی انجام می شود. منهول پلی اتیلنی یا آدم رو به سازه هایی گفته می شود که به صورت عمودی در مسیر عبور شبکه های زیرزمینی قرار می گیرد.
در قسمت انتهایی این سازه ها دریچه هایی برای عبور لوله و تاسیسات قرار گرفته و تغییر مسیر و اتصال شبکه را انجام می دهد. بدنه این سازه ها توخالی بوده و امکان ورود انسان به آن وجود دارد. منهول های پلی اتیلنی در فاصله های مشخصی از یکدیگر قرار گرفته و از نظر عمق، نحوه ساخت و ساختار بدنه با هم تفاوت دارند. اما تمام آنها به صورت عمودی در داخل زمین اجرا شده و ورودی آن با دریچه منهول پوشانده می شود.
با توجه به شرایط محیط نصب، این سازه ها در انواع تک جداره و دوجداره تولید می شوند. مدل های دوجداره وزن بالاتری داشته و به دلیل ضخامت زیاد بدنه، از استقامت بیشتری برخوردار هستند.

منهول پلی اتیلن چیست

سختار منهول پلی اتیلن

با توجه به اینکه این سازه ها برای اتصال شبکه ها، تغییر مسیر لوله ها و بازرسی و نگهداری از آنها کاربرد دارد، به همین دلیل ساختار آنها از چند بخش مهم تشکیل شده است. اجزا و بخش های مختلف منهول های پلی اتیلنی عبارتند از:

 • تیپر یا قسمت بالایی: بالاترین بخش این سازه را اصطلاحا تیپر می گویند و برای ورود به داخل آن استفاده می شود. این قسمت با دریچه منهول پوشانده شده و قابل باز و بسته شدن است.
 • رایزر یا قسمت میانی: این قسمت در برخی از مدل ها دارای پله بوده و امکان ورود انسان را فراهم می کند. قطر و ارتفاع رایزر در منهول های مختلف با هم متفاوت است. این قطعه با ساختار مربعی یا مستطیل باید از مقاومت بالایی در برابر فشار برخوردار باشد تا دچار ترک و شکستگی نشود.
 • کفی آدم رو: در قسمت انتهایی این سازه ها دریچه ها در زوایای مختلف قرار گرفته و برای عبور لوله و تاسیسات و اتصال آنها به هم کاربرد دارد. با استفاده از واشر و کوپلرها آب بندی و اتصال لوله ها و قطعات انجام می شود تا از نشت آب و فاضلاب جلوگیری شود.

کاربرد منهول پلی اتیلنی

در حالت کلی برای اتصال هر نوع شبکه زیرزمینی و بازرسی از آنها می توان از این سازه ها استفاده کرد. اما از اصلی ترین کاربردهای منهول پلی اتیلن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

منهول پلی اتیلن برق

برای تغییر زاویه دادن کابل های برق در زیرزمین بدون آسیب به آنها از منهول استفاده می شود. کابل ها از قسمت کف آدم رو وارد شده و از یکی از دریچه های آن در جهت مورد نظر خارج می شود. علاوه براین، در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض کابل و سایر تجهیزات شبکه برق اپراتور انسانی وارد سازه می شود. این منهول ها در ابعاد متنوعی تولید می شود.

منهول پلی اتیلن فاضلابی

یکی از اصلی ترین موارد کاربرد آدم رو پلی اتیلنی، استفاده در شبکه های انتقال فاضلاب است. برای جلوگیری از نشت فاضلاب در نقاط تغییر مسیر شبکه، آب بندی با واشرهای بسیار مقاوم و کوپلر انجام می شود. با استفاده از منهول های فاضلابی پلی اتیلن اپراتورهای انسانی برای شستشوی کانال و لوله ها و رفع بوی بد آنها می توانند استفاده کنند.

منهول پلی اتیلن مخابراتی

خطوط فیبرنوری و کابل های سیمی و غیره از زیرزمین عبور داده می شوند. در بخش هایی از مسیر که زاویه حرکت کابل ها تغییر می کند سازه عمودی آدم رو قرار می گیرد. در نتیجه کابل ها برای تغییر زاویه دچار شکستگی نشده و به آنها آسیب وارد نمی شود.

منهول پلی اتیلن شبکه انتقال آب

مانند شبکه های انتقال فاضلاب، در خطوط لوله آب زیر زمین نیز این سازه ها کاربرد زیادی دارند. منهول ها با توجه به قطر لوله های آب طراحی و تولید شده و باعث اتصال استاندارد آنها به هم می شود. آدم رو پلی اتیلنی آب نیاز به آب بندی کاملا استاندارد دارد تا از نشت آب از بخش های مختلف آن جلوگیری شود.

منهول پلی اتیلن شبکه انتقال آب

انواع منهول پلی اتیلن فاضلاب از نظر ساختار

برخلاف ساختار ساده و بدون پیچیدگی آدم رو پلی اتیلنی، از نظر ابعاد، تعداد جداره ها و نحوه تولید تفاوت زیادی با هم دارند.

از نظر ساختار کلی می توان این سازه ها را در دو گروه کلی زیر دسته بندی کرد:

 • یکپارچه: این نوع از آدم روها بالاترین استقامت را داشته و ساختار آنها کاملا یکنواخت است. به عبارت دیگر، هیچ یک از بخش های آن از هم جدا نبوده و با پیچ و اتصالات به هم وصل نمی شوند. به همین دلیل احتمال نشت فاضلاب و آب از آنها وجود نداشته و کاملا آب بندی هستند.
 • قطعاتی: برخی از این سازه ها از چند قطعه مجزا تشکیل شده و با پیچ و اتصالات به هم وصل می شوند. این منهول ها نیاز به آب بندی بیشتری داشته اما بخش های آسیب دیده را راحت تر می توان تعویض کرد.

انواع آدم رو پلی اتیلنی از نظر کارکرد

بر اساس کارکرد و نحوه عبور لوله و سیال و سیم و کابل ها می توان آدم رو پلی اتیلن را در سه دسته قرار داد که عبارتند از:

 • منهول گذر مستقیم: این سازه ها در مسیر مستقیم قرار گرفته و بیشتر برای انشعاب گیری و جمع آوری فاضلاب خانگی کاربرد دارد.
 • منهول جانبی: در مسیرهایی که قطر لوله بیش از 800 میلیمتر باشد از این منهول استفاده می شود.
 • منهول ریزشی یا دراپ: در مسیرهایی که لوله ها عمق 60 سانتی متر تا 3 متر در زمین کار گذاشته می شوند کاربرد دارد.

انواع منهول از نظر ارتفاع

فاکتور بعدی در دسته بندی این سازه ها، عمق آنها است که در گروه های زیر قرار می گیرند:

 • کم عمق: این سازه ها بیشتر برای نگهداری و تعمیر از شبکه استفاده شده و 75 تا 90 سانتی متر عمق دارند. در مسیرهایی که ترافیک عبور آب و فاضلاب و کابل های برق و مخابرات زیاد نیست از این آدم رو استفاده می شود.
 • با عمق متوسط: عمق این سازه ها 150 سانتی متر بوده و با دریچه پلاستیکی یا بتنی کاملا محکم می شود.
 • عمق زیاد: عمق این سازه ها 150 سانتی متر بوده و برای ورود و خروج اپراتور انسانی در بدنه داخلی آنها پله نصب می شود.

انواع منهول از نظر ارتفاع

انواع آدم رو پلی اتینلی از نظر نحوه ساخت

با گذشت زمان نحوه تولید منهول پلی اتیلنی با تغییرات زیادی مواجه شده است. به طوریکه می توان آنها را از نظر ساخت در دو گروه دسته بندی کرد که عبارتند از:

 • چرخشی: مواد پلی اتیلنی مقاوم و مرغوب در دستگاه های مخصوص قرار گرفته و با چرخش بدنه و سایر بخش ها تولید می شود. مدل های تولید شده در صدرامهاب همگی در این دسته قرار گرفته و استانداردهای روز دنیا در آن رعایت شده اند.
 • سنتی: این مدل از آدم روهای پلی اتیلنی کاربرد بسیار کمی داشته و از لوله های پلی اتیلنی و قطعه ای با همین جنس در انتهای آن تشکیل شده است. لوله های پلی اتیلنی به صورت عمودی در زمین قرار گرفته و انتهای آن با یک قطعه پلاستیکی پوشانده می شود.

مزایای منهول پلی اتیلن صدرمهاب

منهول های مورد استفاده در صنایع مختلف از نظر جنس با هم تفاوت دارند. منهول بتنی، آجری، پلی اتیلن و کاروگیت از جمله مدل های این سازه هستند. نوع بتنی و آجری کاربرد کمتری داشته و استقامت خوبی ندارند. در اغلب صنایع از مدل های پلی اتیلن استفاده می شود که دارای مزایای زیر هستند:

 • استحکام بالا در برابر فشار داخلی و خارجی
 • مقاومت بالا در برابر تماس با مواد خورنده
 • مقاومت بالا در برابر نوسان دمایی
 • امکان تولید در عمق و ابعاد متنوع
 • وزن سبک و حمل و نقل آسان به محل اجرای پروژه
 • آب بندی کامل و جلوگیری از نشت آب و فاضلاب
 • مقاومت بالا در برابر تماس با مواد شیمیایی
 • عدم انتشار بوی بد فاضلاب
 • نصب سریع و آسان به دلیل پیش ساخته بودن
 • طول عمر بالای 60 سال به دلیل کیفیت بالای مواد پلی اتیلنی
 • امکان طراحی و تولید سفارشی

مشخصات فنی منهول پلی اتیلنی صدرامهاب

یکی از مهم ترین دلایل طول عمر و کارایی بالای منهول های پلی اتیلنی صدرامهاب، کیفیت مناسب متریال به کار رفته در آنها است. این سازه ها با پلی اتیانی 3840 پتروشیمی تبریز تولید شده و مقاومت بالایی در برابر سایش، ضربه، اشعه uv و فشار داخلی و خارجی دارد. برخی از مشخصات فنی این سازه ها را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید:

مشخصات فنی منهول پلی اتیلنی صدرامهاب
از دیگر ویژگی های مهم این سازه ها، قطر لوله های قابل استفاده در آنها است. با توجه به اینکه طراحی سازه به صورت سفارشی انجام می شود، بر اساس قطر لوله های به کار رفته در شبکه اندازه و ابعاد دریچه های قسمت پایین منهول محاسبه می شود.

استانداردهای منهول پلی اتیلنی صدرامهاب

 • ساخت منهول های پلیمری از مواد پلی اتیلن PE، پلی پروپیلنPP و PVC قابل انجام است.
 • حداکثر عمق نصب استاندارد پلی اتیلنی 6 متر بوده و برای عمق های 4 تا 6 متر دال میانی توصیه شده است.
 • اجزاء مختلف آدم رو می توانند از مونتاژ قطعات تولید شده از مواد مختلف باشند.
 • مواد سازنده اجزاء منهول پلی اتیلنی بایستی حاوی مواد ضدپرتو فرابنفش باشند و توصیه می شود که انبارش طولانی مدت آدم رو در معرض نور خورشید خودداری شود.
 • برای نر و مادگی بکار رفته در سامانه لوله گذاری منهول، بایستی قطر، ضخامت دیواره، طول نری ها و تلرانسها سازگار با استانداردهای لوله باشند.
 • اختلاف ارتفاع کف لوله های ورودی و خروجی با کف محل اتصال آدم رو برای لوله های 315 و پایینتر، حداکثر 6 میلی متر و برای لوله های بزرگتر از 315 برابر 0.02*DN میلی متر و حداکثر 30 میلی متر است.

استانداردهای منهول پلی اتیلنی صدرامهاب

قیمت منهول پلی اتیلن

در محاسبه قیمت منهول پلی اتیلن فاضلابی عوامل متعددی نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • تعداد جداره ها: مدل های دوجداره به دلیل استفاده از متریال پلی اتیلنی بیشتر قیمت بالاتری نسبت به تک جداره دارند.
 • ابعاد و عمق: با افزایش ابعاد و عمق منهول، مواد استفاده شده در آنها افزایش یافته و قیمت را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • مدل: یکپارچه یا قطعاتی بودن سازه بر قیمت اثرگذار است.
 • قابلیت فلنج دار بودن ورودی و خروجی
 • نصب پلیه یا نردبان یا عدم استفاده از آن در سازه
 • قطر دهانه آدم رو
 • تعداد دریچه های ورودی و خروجی به سازه

با توجه به تنوع زیاد در این سازه ها برای استعلام قیمت روز منهول پلی اتیلن فاضلاب می توانید با کارشناسان فروش صدامهاب تماس بگیرید.

خرید منهول پلی اتیلن فاضلاب

یکی از مهم ترین ویژگی های محصولات صدرمهاب، قابلیت تولید آنها به صورت سفارشی است. این محصولات از قبل آماده نبوده و بعد از ثبت سفارش مشتری فرایند طراحی و تولید انجام می شود. لذا برای خرید منهول پلی اتیلنی فاضلاب و غیره ابتدا باید با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و بعد از دریافت اطلاعات مورد نیاز برای طراحی، تولید و ساخت سازه انجام می شود.

تولیدکننده منهول پلی اتیلن

صدرامهاب تولیدکننده منهول پلی اتیلن با بهترین متریال و براساس استانداردهای روز دنیا است. ارائه منهول پلی اتیلن پیش ساخته باعث آسان شدن فرایند نصب این سازه ها شده و تاثیر زیادی بر بالا بردن کارایی آنها دارد. چون در روند ساخت در کارگاه ابتدا تست های متعدد انجام شده و بعد از حمل به محل نصب و استقرار آن در مکان مورد نظر، نصب آن در بازه زمانی بسیار کوتاه با کمترین احتمال خطا انجام می شود.

کاتالوگ منهول پلی اتیلنی صدرامهاب

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت کاتالوگ منهول پلی اتیلن می توانید با کارشناسان فروش صدرامهاب از طریق راه های ارتباطی پایین صفحه تماس بگیرید.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

دریچه منهول
دریچه منهول یک درپوش یا پوشش محافظ برای پوشاندن ورودی منهول های نصب شده در سطح خیابان ها، معابر و جاده ها است که در...
منهول کاروگیت
منهول کاروگیت (corrugate manhole) سازه های استوانه ای تولید شده با لوله های دوجداره HDPE است که به صورت عمودی داخل زمین قرار می گیرند....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *