جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
دستگاه کلرزن

کلرزن

کلرزن، پکیج تزریق کلر یا کلریناتور، دستگاهی برای تزریق اتوماتیک مقدار دقیق کلر به آب یا فاضلاب برای گندزدایی و ضدعفونی است. این دستگاه دارای مخزن فلزی، پلی اتیلن و فایبرگلاس بوده و در ظرفیت های مختلف بر اساس دبی آب طراحی و تولید می شود. صدرامهاب سازنده دستگاه کلرزن اتوماتیک و خطی استخر، تصفیه آب و فاضلاب بوده و محصولات خود را با گارانتی و خدمات پس از فروش با قیمت مناسب ارائه می دهد.

دستگاه کلرزن چیست؟

یکی از اصلی ترین اقدامات در روند تصفیه آب و فاضلاب، گندزدایی و از بین بردن باکتریها و میکروارگانیسم ها است. کلر مایع، گاز و جامد از مواد شیمیایی پرکاربرد در این زمینه است که با قدرت بالا میکروارگانیسم ها را از بین برده و مانع از رشد و تکثیر آنها می شود. با توجه به خاصیت مسموم کننده بودن کلر، برای تزریق آن به استخرها و مخازن نگهداری آب و فاضلاب از دستگاه کلرزن باید استفاده شود.
دستگاه کلرزن یکی از تجهیزات تصفیه آب به شمار می رود که به صورت خودکار مقدار مناسب از کلر را به منبع مورد نظر تزریق می کند. در این دستگاه دوزینگ پمپ استفاده می شود که کار تزریق مقدار دقیق از کلر در زمان مناسب را انجام می دهد. علاوه براین، از یک مخزن حاوی کلر تشکیل شده و دوزینگ پمپ وظیفه اندازه گیری مقدار مناسب کلر و آماده سازی آن برای تزریق را برعهده دارد.

 

دستگاه کلرزن چیست

انواع دستگاه کلریناتور

کلر در حالت های مایع، جامد و گاز برای ضدعفونی کاربرد داشته و نوع دستگاه مورد استفاده برای هر یک متفاوت است. با استفاده از این دستگاه ها انواع مختلف کلر از قبیل هیپوکلریت سدیم، هیپوکلریت کلسیم، اسید هیپوکلرو یا گاز کلر و دی اکسید کلر قابل تزریق هستند. بر اساس نوع کلر می توان این دستگاه ها در گروه های زیر دسته بندی کرد:

کلریناتور مایع

در مخزن این دستگاه کلر مایع یا جامد (هیپوکلریت کلسیم) استفاده شده و برای تصفیه خانه های کوچک بیشترین استفاده را دارد. در صورت استفاده از کلر جامد و پودری، همزن داخل مخزن وظیفه حل کردن آن را در آب برعهده دارد. صدرامهاب تولیدکننده کلریناتور مایع در ظرفیت های مختلف بوده و در تجهیزات تصفیه فاضلاب و غیره از آنها استفاده می کند.

کلریناتور گاز

دستگاه کلرزن گاز یا کلریناتور گازی، ابزاری کارآمد برای گندزدایی آب آشامیدنی، استخرها، فاضلاب و با گاز کلر است. این دستگاه برای تصفیه خانه های بزرگ کاربرد داشته و در آن قطعاتی از قبیل سیلندر گاز، دوزینگ پمپ، انژکتور و ابزارهای اندازه گیری و آنالیز به کار می رود.

علاوه بر تفاوت هایی که در نوع کلر به کار رفته در این دستگاه وجود دارد، عملکرد آنها نیز با هم متفاوت است. بر همین اساس می توان این تجهیزات را به دو گروه زیر دسته بندی کرد:

کلرزن اتوماتیک

دستگاه کلریناتور اتوماتیک به صورت خودکار و با اطلاعات بدست آمده از ابزارهای اندازه گیری، مقدار مشخص از کلر را در سیال مورد نظر تزریق می کند. این تجهیزات دقت بالایی داشته و بدون نیاز به اپراتور تمام روند کلرزنی را انجام می دهند.

کلرزن خطی

این دستگاه برای ضدعفونی آب استخر کاربرد داشته و در مرحله ساخت یا بازسازی سیستم لوله کشی اجرا می شود. با توجه به اینکه این نوع کلریناتور در مسیر عبور آب قرار می گیرد، لذا در تمام بخش های استخر کلر را پراکنده کرده و ضدعفونی با راندمان بهتری انجام می شود. این مدل از دستگاه های تزریق کلر نسبت به سایر انواع کلریناتور قیمت بالاتری داشته و کارایی آنها برای استخرها بهتر است.

نحوه کار دستگاه تزریق کلر

روند کار این دستگاه به صورت زیر است:

 • محلول هیپوکلریت سدیم (کلر مایع) در مخزن ذخیره نگهداری می‌شود. در این مخزن از کلر جامد نیز استفاده شده و با آب ترکیب و برای تزریق آماده می شود.
 • پمپ دوزینگ، محلول کلر را با دبی و غلظت تنظیم شده از مخزن به داخل لوله‌های آب منتقل می‌کند.
 • محلول کلر با آب مخلوط و فرآیند گندزدایی آغاز می‌شود.
 • کلر موجود در محلول، باکتری، ویروس و جلبک‌ها را از بین برده و آب را ضدعفونی می‌کند.
 • کنترل کننده و تنظیم کننده به طور مداوم دبی و غلظت محلول کلر تزریق شده را بر اساس نیاز و شرایط تنظیم می‌کنند.

نحوه کار دستگاه تزریق کلر

عوامل موثر در کارایی کلرزن

تزریق کلر به آب و فاضلاب به همان اندازه که می تواند مفید باشد، مضر خواهد بود. برای جلوگیری از کاهش ضررهای کلر و بالا بردن کارایی دستگاه، مقدار آن باید بر اساس میزان کدورت و آلاینده های آب، ph، دما و زمان تماس کلر با آب محاسبه شود. در دستگاه های اتوماتیک کلریناتور، ابزارهای آنالیزور این فاکتورها را اندازه گیری کرده و شیرهای کنترلی قطع و وصل جریان کلر از مخزن به لوله ها را تحت فرمان خود قرار می دهند.

اجزای داخلی پکیج تزریق کلر

برای اندازه گیری و تزریق اتوماتیک کلر در این دستگاه قطعات متعددی به کار می رود که عبارتند از:

 • دوزینگ پمپ: دوزینگ پمپ های مورد استفاده در این دستگاه از نوع دیافراگمی، پیستونی و غیره متعلق به بهترین برندهای دنیا از قبیل PROMINENT، EMEC، ETATRON، INJECTA، SEKO است. این پمپ ها اصلی ترین نقش را در تزریق کلر دارند.
 • مخزن کلر: مخازن فلزی، فایبرگلاس و پلی اتیلن در ظرفیت های مختلف برای آماده سازی و نگهداری کلر به صورت یک جداره و دوجداره
 • شیر کنترل جریان: با باز و بسته شدن شیر مقدار کلر تزریق شده تنظیم می شود.
 • کنترلر: بر اساس اطلاعات بدست آمده توسط سنسور، به سایر قطعات فرمان قطع و وصل جریان ورود کلر را صادر می کند.
 • سنسور: غلظت کلر باقی مانده در آب را اندازه گیری و اطلاعات را به کنترلر ارسال می کند.
 • رگولاتور فشار: برای تنظیم فشار محلول در زمان تزریق کلر استفاده می شود.
 • اتصالات و لوله ها: در بخش های مختلف دستگاه لوله و اتصالات برای انتقال کلر به سیال مورد نظر استفاده شده و اغلب پلی اتیلن هستند.
 • شفت استیل یا فلزی با روکش اپوکسی
 • گیربکس و الکتروموتور
 • شاسی استیل با روکش اپوکسی
 • تابلو برق

کاربرد کلریناتور

کاربرد کلرزن

در کاربرد این دستگاه ها محدودیتی وجود ندارد و در هر صنعت و محیطی که نیاز به گندزدایی با کلر مایع باشد، می توان از این دستگاه استفاده کرد. برخی از موارد کاربرد کلریناتور مایع عبارتند از:

کلریناتور تصفیه فاضلاب

در آخرین مرحله از روند تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب، گندزدایی و ضدعفونی انجام می شود. این مرحله به نوع کاربرد فاضلاب تصفیه شده بستگی دارد و در برخی از پکیج ها اجرا نمی شود. به عنوان مثال، اگر هدف از تصفیه فاضلاب استفاده از آن برای آبیاری مزارع کشاورزی و باغبانی و فضای سبز است، ضدعفونی با کلر باید انجام شود. کلریناتور در داخل پکیج تصفیه فاضلاب قرار گرفته و به صورت خودکار مقدار مورد نیاز از کلر در آن تزریق می شود.
کلر مورد استفاده در تصفیه خانه های فاضلاب نقش مهمی در کاهش حجم لجن تولیدی در آنها داشته و از پدیده بالکینگ جلوگیری می کند.

دستگاه کلرزن اتوماتیک استخر

اصلی ترین ماده ضدعفونی کننده آب استخرها، کلر است. چون کلر با سرعت بالا باکتری و میکروارگانیسم ها را از بین برده و مانع از رشد و تکثیر آنها می شود. علاوه براین، مقدار کمی از کلر بعد از تصفیه در آب باقی می ماند و برای حفظ سلامت آب استفاده می شود. بعد از تزریق کلر به استخر با این دستگاه، ابزارهای آنالیزور ph و orp آب را اندازه گیری کرده و بر همین اساس جریان ورود کلر قطع یا وصل می شود.

کلرزن برای تصفیه آب

از دیگر موارد کاربرد این دستگاه، نصب در دستگاه تصفیه آب صنعتی است. بعد از فرآیند اسمز معکوس ضدعفونی آب به شیوه های مختلف انجام می شود. برحسب ویژگی های آب می توان از این پکیج برای حذف جلبک، ویروس و سایر میکروارگانیسم ها استفاده کرد.

ضدعفونی آب برج های خنک کننده

یکی از چالش های مهم در برج های خنک کننده تشکیل لایه های جلبک و قارچ بوده و با ضدعفونی می توان آنها را از بین برد. با نصب دستگاه تزریق کلر مایع قبل از برج خنک کننده می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد.

ویژگی های پکیج تزریق کلر مایع صدرامهاب

 • از بین بردن طیف گسترده‌ای از میکروارگانیسم‌ها با کارایی بالا
 • کنترل دقیق میزان دبی و غلظت محلول کلر تزریق شده
 • استفاده آسان به دلیل اتوماتیک بودن روند تزریق
 • دارای طراحی سفارشی با ظرفیت متناسب با دبی آب
 • استفاده از دوزینگ پمپ متعلق به بهترین برندهای دنیا از قبیل PROMINENT، EMEC، ETATRON، INJECTA
 • قابلیت تطبیق با محل نصب و کاربرد
 • قابل استفاده برای تزریق انواع مختلف کلر از قبیل هیپوکلریت سدیم، هیپوکلریت کلسیم، اسید هیپوکلرو یا گاز کلر و دی اکسید کلر
 • دارای مخزن پلی اتیلن و فایبرگلاس با کیفیت بالا
 • قیمت مناسب به دلیل حذف واسطه ها و ارائه مستقیم محصول

قیمت دستگاه کلرزن اتوماتیک

در محاسبه قیمت کلرزن، عواملی از قبیل ظرفیت، جنس مخزن، تعداد جداره های مخزن، برند و نوع پمپ و سایر قطعات داخلی تاثیرگذار هستند. با توجه به تولید این دستگاه در ظرفیت و جنس های مختلف، برای استعلام قیمت پکیج کلرزن می توانید با کارشناسان فروش صدرامهاب تماس بگیرید.

طراحی و ساخت پکیج تزریق کلرزن

به منظور بالا بردن کارایی و راندمان دستگاه، طراحی و ساخت آن در گروه صدرامهاب به صورت سفارشی انجام می شود. بعد از محاسبه دبی آب ورودی و شرایط محیط نصب، نوع و ظرفیت مخزن و قطعات داخلی تعیین شده و بر اساس استانداردهای روز دنیا ساخت آن با متریال با کیفیت انجام می شود.

خرید کلریناتور یا کلرزن

برای خرید کلریناتور مایع لازم است به جنس و ظرفیت مخزن، نوع پمپ و شیرهای کنترلی و سایر قطعات آن توجه شود. با توجه به اینکه این محصولات آماده فروش نبوده و همگی دارای طراحی و ساخت سفارشی هستند، برای خرید ابتدا باید سفارش خود را ثبت کنید. بعد از ثبت سفارش کارشناسان صدرامهاب به محل مراجعه کرده و بعد از آنالیزهای متعدد محصول را طراحی و تولید می کنند. در نهایت نصب و راه اندازی و آموزش نحوه تعمیر و نگهداری آن به خریدار ارائه می شود.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

پکیج الکترولیز نمک طعام
پکیج الکترولیز نمک طعام یا الکتروکلریناتور یکی از تجهیزات تصفیه آب در تولید ترکیبات کلر برای گندزدایی و ضدعفونی است. این دستگاه نمک طعام را...
پکیج تزریق پلی الکترولیت
پکیج تزریق پلی الکترولیت یا پکیج فلوکولانت یکی از تجهیزات مناسب برای آماده سازی و تزریق مقدار دقیق از مواد منعقدکننده در زمان مناسب به...
هیدروسیکلون تصفیه آب
هیدروسیکلون (Hydrocyclone) یکی از تجهیزات تصفیه آب برای جداسازی ذرات ریز جامد از قبیل شن و ماسه از آب است که بدون نیاز به انرژی...
پکیج تزریق مواد شیمیایی
پکیج تزریق مواد شیمیایی یک سیستم یکپارچه برای تزریق مقدار دقیق و کنترل شده از مواد به فرآیندهای مختلف صنعتی است. این سیستم‌ها در صنایع...
سختی گیر رزینی آب
سختی گیر رزینی (water softner) یا سختی گیر آب یکی از اصلی ترین تجهیزات تصفیه آب برای حذف مواد معدنی موجود در آب از قبیل...
فیلتر کربنی
فیلتر کربنی یا فیلتر کربن فعال (carbon filter) یکی از کاربردی ترین تجهیزات تصفیه آب برای کاهش کدورت، بهبود طعم و بوی آب است که...
فیلتر شنی
فیلتر شنی (sand filter) مخزن عمودی یا افقی استوانه ای با بدنه فلزی و فایبرگلاس (FRP) است که با استفاده از دانه های ریز سیلیس...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *