جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

تصفیه فاضلاب صنایع غذایی با انجام چندین فرآیند تصفیه، شاخص های کیفی از قبیل BOD و COD را تا حد مطلوبی افزایش می دهد و امکان ورود این پساب ها به طبیعت را فراهم می کنند. فاضلاب صنایع غذایی در حالت طبیعی حاوی مقدار زیادی از آلاینده های آلی، تکه های میوه و سبزیجات و مواد شیمیایی است. اغلب این آلاینده ها تجزیه پذیر هستند، اما به دلیل بالا بودن اکسیژن خواهی بیولوژیکی و شیمیایی نیاز به پکیج تصفیه فاضلاب احساس میشود. پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی فلزی و پلی اتیلن امکان تصفیه خودکار پساب کارخانه مواد غذایی را بدون دخالت اپراتور انسانی فراهم کرده و از خروجی آن در سایر صنایع می توان استفاده کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی چیست

تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

کارخانه های صنایع غذایی در شبانه روز آب زیادی مصرف کرده و مقدار زیادی از آن به فاضلاب صنعتی تبدیل می شود. به دلیل نوع آلاینده های موجود در این پساب، هیچ یک از این کارخانه ها مجوز اتصال به فاضلاب شهری را ندارند. علاوه براین، به صورت مستقیم نیز نمی توانند فاضلاب خود را به آب های سطحی و چاه جذبی وارد کنند. تصفیه پساب صنایع غذایی در داخل کارخانه به کمک دستگاه ها یا تصفیه خانه های بتنی ابتدا باید انجام شود و در نهایت برای سایر مصارف می توان از آن استفاده کرد.

ویژگی های فاضلاب صنایع غذایی (مشخصات پساب صنایع غذایی)

صنایع غذایی طیف گسترده ای از کارخانه های تولید نوشیدنی، کنسرو، روغن، قند و شکر، شکلات و غیره را شامل میشود. به همین دلیل نوع آلاینده های موجود در فاضلاب آنها متفاوت است. از مهم ترین ویژگی های این فاضلاب ها، بالا بودن مقدار BOD، COD و TSS است. در حالت استاندارد مقدار هر یک از این شاخص ها برای صنایع غذایی باید به صورت زیر باشد:

 • BOD: 50 میلی گرم بر لیتر
 • COD: 250 میلی گرم بر لیتر
 • TSS: 50 میلی گرم بر لیتر
 • TP: 2 میلی گرم بر لیتر

این در حالیست که مقدار BOD در فاضلاب کارخانه های تولید چیپس 5000 و COD در آنها تا 6000 میلی گرم بر لیتر است. در فاضلاب کارخانه های قند و شکر مقدار BOD حدود 177 تا 26185 میلی گرم بر لیتر است و TSS آن تا 2153 میلی گرم بر لیتر اندازه گیری شده است. به همین دلیل فاضلاب هیچ یک از کارخانه های صنایع غذایی نباید مستقیم و بدون تصفیه وارد طبیعت شوند.

مزایای تصفیه پساب مواد غذایی

استفاده از سیستم های تصفیه فاضلاب در کارخانه های مواد غذایی در چند سال اخیر یک الزام از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست است. اما اجرای فرآیندهای تصفیه در این کارخانه ها مزایای متعددی برای صاحبین این صنایع نیز به همراه دارد که عبارتند از:

 • بازچرخانی آب کارخانه مواد غذایی و استفاده مجدد در آبیاری مزارع و فضای سبز
 • کاهش هزینه های مصرف آب
 • جلوگیری از ورود آلاینده ها به محیط زیست
 • جلوگیری از رسوب گیری بیش از اندازه چاه فاضلاب و سپتیک تانک

روش تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

به دلیل بالا بودن مقدار BOD، COD و TSS، تصفیه این نوع فاضلاب در چند مرحله انجام میشود که عبارتند از:

تصفیه فیزیکی فاضلاب مواد غذایی

یکی از اصلی ترین آلاینده های موجود در فاضلاب کارخانه های مواد غذایی، تکه های میوه، سبزیجات و گوشت و غیره است. در کارخانه های قند و نیشکر مقدار TSS بسیار بالا است و مواد جامد معلق باید در ابتدای تصفیه جداسازی شوند. در پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی این مرحله به عنوان پیش تصفیه در نظر گرفته شده و از آشغالگیرها برای آن استفاده میشود.
علاوه بر این، در این مرحله از دانه گیرها نیز برای جدا کردن ذرات ریز از قبیل هسته میوه ها نیز استفاده میشود. دانه گیرها قادر به جدا کردن ذرات ریزتر هستند و در کارخانه های تولید نوشیدنی و آبمیوه این مرحله اهمیت زیادی دارد.

تصفیه بیولوژیکی

یکی از مهم ترین ویژگی های فاضلاب کارخانه های مواد غذایی، BOD بالای آنها است. به همین دلیل از فرآیندهای بیولوژیکی برای حذف مواد آلاینده و کاهش این شاخص استفاده میشود. بر اساس نوع آلاینده ها و مقدار آنها از روش های بیولوژیکی مختلفی در پکیج ها استفاده میشود. از رایج ترین روش های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب صنایع غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال متعارف
 • تصفیه به روش MBBR
 • تصفیه به روش UASB
 • تصفیه به روش ABR
 • تصفیه به روش IFAS
 • تصفیه به روش USBF
 • تصفیه به روش EAAS

در تمام این روش ها مواد آلی به کمک میکروارگانیسم ها تجزیه شده و تکه های باقی مانده آنها به صورت لجن در کف مخزن انباشته میشود. در این روش ها اکسیژن رسانی به کمک سیستم های هوادهی انجام شده و شرایط برای رشد و تکثیر باکتری ها فراهم می گردد. بعد از اجرای هر یک از این روش ها، فاضلاب به صورت بدون تحرک قرار میگیرد تا ته نشینی انجام شود.

تصفیه شیمیایی

در آخرین مرحله به منظور بهبود شاخص های کیفی و کاهش COD از تصفیه شیمیایی استفاده میشود. در این مرحله به کمک روش های مختلف از جمله تزریق کلر و ازن زنی و گاها استفاده از اشعه UV گندزدایی و ضدعفونی فاضلاب انجام میشود.

بهترین روش تصفیه فاضلاب کارخانه مواد غذایی چیست؟

یکی از گام های مهم در تصفیه پساب مواد غذایی، انتخاب روش و فرآیند تصفیه است. بعد از آنالیز دقیق فاضلاب و اندازه گیری پارامترهای کیفی در نهایت می توان روش مناسب را انتخاب کرد. برای این قبیل صنایع از چند روش به صورت همزمان باید استفاده کرد و تنها با یک فرآیند آلاینده ها قابل حذف نیستند. فاضلاب بعد از ورود به سیستم تصفیه پساب مواد غذایی از مراحل تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی عبور می کند تا به کیفیت مطلوب دست پیدا کند. برای اجرای این مراحل با هزینه کم در زمان کوتاه، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی یکی از بهترین انتخاب ها است.

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی چیست؟

به دلیل تنوع بسیار زیاد در آلاینده های موجود در فاضلاب کارخانه های مواد غذایی، چندین فرآیند تصفیه باید برای آنها اجرا شود. پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی مجموعه ای از چند فرآیند تصفیه را در مخزن بسته به صورت خودکار اجرا می کند و زیرمجموعه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی است. فاضلاب بعد از ورود به این پکیج ها به صورت خودکار مراحل پیش تصفیه، تصفیه بیولوژیکی و شیمیایی را پشت سرگذاشته و به صورت تصفیه شده از آن خارج میشود.
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی دارای مخزن فلزی یا پلی اتیلن است و درون آن اجزایی از قبیل آشغالگیرها، همزن، سیستم های هوادهی، پکیج های تزریق مواد شیمیایی و کلرزنی قرار میگیرد. تمام مراحل تصفیه در این پکیج ها به صورت خودکار، بدون انتشار بو و صدا انجام شده و نیاز به اپراتور انسانی ندارند.

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی چیست

مشخصات پکیج تصفیه فاضلاب مواد غذایی

 • تولید شده با کربن استیل ST37 و مواد پلی اتیلن
 • استحکام بالا در برابر فشار و ضربه
 • مقاومت بالا در برابر تماس با مواد خورنده
 • قابل تولید در ظرفیت های مختلف
 • طراحی سفارشی و قابلیت پیاده سازی روش های مختلف تصفیه بر اساس نوع آلاینده ها
 • قابلیت تصفیه فاضلاب بدون انتشار بو و صدا
 • قابل نصب به صورت روکار و دفنی
 • نصب آسان و سریع
 • قابلیت حمل و جا به جایی و نصب در مکان جدید
 • تصفیه کاملا خودکار بدون دخالت اپراتور انسانی

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

در تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی پارامترهایی از قبیل ظرفیت، جنس بدنه و روش های پیاده سازی شده در آن نقش دارند. همان طور که اشاره شد، در این پکیج ها روش های تصفیه بیولوژیکی مختلفی پیاده سازی میشود که نیاز به اجزای گوناگونی دارند. به همین دلیل نرخ پکیج ها در بازه گسترده ای تغییر می کند و تنوع بالایی دارند. علاوه براین، برند اجزا و قطعات داخلی پکیج، ضخامت بدنه نیز عوامل دیگری در تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب مواد غذایی هستند.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب مواد غذایی لازم است آنالیزهای متعدد برای تعیین نوع و مقدار مواد آلاینده انجام شود. سپس بر اساس اطلاعات بدست آمده روش تصفیه انتخاب و در آن پیاده سازی میشود. علاوه براین، بر اساس دبی فاضلاب ورودی نیز مقدار ظرفیت مخزن تعیین شده و با متریال مناسب فرآیند ساخت انجام میشود.

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی فلزی و پلی اتیلن

صدرامهاب در طی سالها فعالیت در زمینه تولید انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنایع غذایی فلزی و پلی اتیلن، به دانش و تخصص بالایی دست پیدا کرده است. به طوریکه محصولات آن همگی بر اساس استانداردهای روز دنیا تولید شده و دارای گارانتی هستند. در ساخت این پکیج ها از متریال های فلزی با کیفیت استفاده شده و به همین دلیل دارای مقاومت و طول عمر زیادی هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان فروش صدرامهاب تماس بگیرید.

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب خانگی
تصفیه فاضلاب خانگی برای ساختمان های واقع در شهرک های نوپا و مناطقی که امکان اتصال به فاضلاب شهری و حفر چاه جذبی ندارند ضروری...
پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی آشپزخانه و رستوران
تصفیه فاضلاب آشپزخانه و رستوران از اقدامات ضروری برای کاهش آلاینده های موجود در پساب ها قبل از ورود آنها به چاه جذبی، سپتیک تانک...
پکیج تصفیه فاضلاب کمپ کارگری
تصفیه فاضلاب کمپ کارگری از اقدامات بسیار مهم و ضروری مورد استفاده در محل اجرای پروژه های بزرگ و عمرانی است. این اقدامات از ورود...
پکیج تصفیه فاضلاب خوابگاه
تصفیه فاضلاب خوابگاه های دانشجویی و کارمندی و غیره که در محدوده خارج از شهر قرار دارند اهمیت پیدا می کند. چون خوابگاه های داخل...
پکیج تصفیه فاضلاب زندان
پکیج تصفیه فاضلاب زندان فلزی، بتنی، پلی اتیلن و فایبرگلاس از محصولات ارائه شده در مجموعه صدرامهاب است که در ظرفیت های مختلف تولید میشود....
پکیج تصفیه فاضلاب اردوگاه های نظامی
پکیج تصفیه فاضلاب اردوگاه های نظامی با روش های مختلف تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی آلاینده های موجود در فاضلاب را حذف و از خروجی...
پکیج تصفیه فاضلاب مجتمع های اداری و تجاری
تصفیه فاضلاب مجتمع های اداری و تجاری که خارج از محدوده شهری قرار دارند یا به فاضلاب شهری متصل نمی شوند با سیستم و دستگاه...
پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن
پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی یکی از انواع پکیج تصفیه فاضلاب است که با بهترین مواد پلی اتیلن و بر اساس استانداردها در ظرفیت های...
پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس
پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس یکی از مقاوم ترین انواع پکیج تصفیه فاضلاب است که در ساخت آن از پانل های پلیمری تقویت شده با الیاف...

10 پاسخ

 1. سلام آیا این دستگاه استانداردهای لازم برای تصفیه فاضلاب کارخانه تولید آبمیوه و نوشیدنی رو داره؟ کیفیت فاضلاب خروجی برای ما اهمیت زیادی داره و برای مزارع کشاورزی اطراف کارخانه قصد داریم استفاده کنیم

 2. سلام من اطلاعات بیشتری درباره این دستگاه، نوع و برند ممبران ها و سایر قطعات داخلی لازم دارم. چطور می تونم این اطلاعات رو بدست بیارم؟

  1. سلام لطفا با شماره تلفن 02188876714 تماس بگیرید تا همکاران ما اطلاعات مورد نیاز رو در اختیارتون قرار بدن

 3. سلام آیا این دستگاه برای تصفیه فاضلاب کارخانه کیک و کلوچه مناسب است؟

  1. سلام با توجه به اینکه دستگاه به صورت اختصای و بعد از آنالیز فاضلاب طراحی میشود، برای صنایع کیک و کلوچه نیز کاربرد دارد

 4. سلام ما یه مجموعه کوچک در زمینه خشک کردن سبزیجات هستیم و مصرف آب بالایی در مرحله شستشوی سبزی داریم. به همین دلیل تصمیم براین شد این آب مصرفی تصفیه بشه و برای مزارع اطراف استفاده کنیم. این دستگاه مناسب این کار است؟ سپاس

 5. سلام با توجه به اینکه فاضلاب روغن گیری مقدار زیادی ذرات چربی داره، مجوز ورود فاضلاب به آب رودخانه نزدیک کارگاه رو نتونستیم دریافت کنیم. به همین دلیل تصمیم به تصفیه فاضلاب و استفاده از آن برای مزرعه کشاورزی اطراف داریم. آیا این دستگاه برای از بین بردن ذرات روغنی فاضلاب مناسبه و کیفیت خروجی آن در حد استانداردهای محیط زیست است؟

  1. سلام. بله فرآیندهای تصفیه در دستگاه بعد از آنالیز فاضلاب انتخاب و در دستگاه پیاده سازی میشن. در نتیجه کاملا با ویژگی های فاضلاب تناسب داشته و خروجی استاندارد لازم برای ورود به طبیعت رو داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *